Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Evonik przejmuje PeroxyChem i staje się mocniejszy na rynku nadtlenku wodoru

27.02.2020

Niemiecki koncern Evonik ostatecznie sfinalizował przejęcie amerykańskiej firmy PeroxyChem za 640 milionów dolarów. Stało się to możliwe po tym, jak sąd w Waszyngtonie oddalił pozew Federalnej Komisji Handlu (FTC) o zablokowanie akwizycji.

Pod koniec 2018 r. Evonik podpisał umowę z One Equity Partners, udziałowcem PeroxyChem, w sprawie zakupu akcji przedsiębiorstwa, które to jest producentem nadtlenku wodoru i kwasu nadoctowego. Właściwe organy antymonopolowe poza USA zatwierdziły transakcję, jednak w sierpniu minionego roku FTC złożyła pozew, aby zapobiec zamknięciu transakcji, tłumacząc to ryzykiem wystąpienia rynkowego monopolu. Teraz jednak sąd zdecydował, że zakup jest możliwy. Aby jednak zachować zgodność z wymogami antymonopolowymi, fabryka PeroxyChem w Kanadzie zostanie wkrótce sprzedana. Zakład ten wytwarza głównie standardowe produkty nadtlenku wodoru, a jej udział jest praktycznie nieistotny dla wyników finansowych PeroxyChem.

W 2019 r. spółka ta wygenerowała sprzedaż w wysokości około 300 mln dolarów, a skorygowana EBITDA wyniosła ponad 64 mln dolarów (w 2018 r. sprzedaż warta była również ok. 300 mln dolarów, a EBITDA sięgała 60 mln dolarów).

Jak przyznają przedstawiciele Evonika, rynek nadtlenku wodoru i kwasu nadoctowego korzysta obecnie z trendu w zakresie zrównoważonych produktów. Nadtlenek wodoru jest przyjaznym dla środowiska i zasobooszczędnym związkiem chemicznym, który podczas przetwarzania rozdziela się na tlen i wodę. Jest to zatem jedna z najczystszych i najbardziej wszechstronnych substancji chemicznych. Popyt na nadtlenek wodoru napędzany jest głównie potrzebą produkcji zrównoważonych środków dezynfekujących. Działalność firmy PeroxyChem koncentruje się zatem na obsłudze klientów z branży półprzewodników związanych z ochroną środowiska, bezpieczeństwem żywności i elektroniką, gdzie cykliczność jest stosunkowo niska.

Ponieważ zarówno Evonik, jak i PeroxyChem są względem siebie dobrze dopasowane, to niemiecki koncern spodziewa się wykorzystać synergie opiewające wedle szacunków na 20 mln dolarów, szczególnie w zakresie logistyki, rozszerzenia portfolio produktów oraz wprowadzenia nowych technologii. Wszystkie synergie powinny zostać w pełni zrealizowane do 2022 r.

PeroxyChem posiada osiem zakładów produkcyjnych zlokalizowanych głównie w Ameryce Północnej, ale też w Niemczech, Hiszpanii i Tajlandii. Linia biznesowa Active Oxygens firmy Evonik także od dawna specjalizuje się w produkcji nadtlenku wodoru i powiązanych z nim produktów. Jest Evonik jednym z największych producentów nadtlenku wodoru, z 13 zakładami na całym świecie.

Wyświetlono: 855

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej