Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Evonik przechodzi na energię z gazu zamiast węgla

29.05.2020
Evonik przechodzi na energię z gazu zamiast węgla

Niemiecki koncern Evonik poinformował o wielkiej inwestycji w zakładową energetykę. Do 2022 r. w kompleksie chemicznym w miejscowości Marl powstać ma wysoce wydajna elektrownia złożona z turbin gazowych i parowych. W ten sposób dobiegnie końca produkcja energii elektrycznej i pary za pomocą węgla. Celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla nawet o 1 milion ton rocznie.

Budową dwóch bloków energetycznych na gaz zajmuje się Siemens. Wysoce wydajny i elastyczny zakład kogeneracji energii elektrycznej i pary będzie miał sprawność ponad 90%. Jego moc wyjściowa przewidziana jest na 180 megawatów, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię prawie 500 tys. gospodarstw domowych. Będzie ponadto wytwarzać do 440 ton pary na godzinę. Wartość inwestycji przekroczy 100 mln euro.

Marl, na terenie którego znajdą się bloki energetyczne, to największy kompleks produkcyjny koncernu Evonik. Oprócz wytwarzania energii, powstająca w jednostkach para będzie mieć decydujące znaczenie dla produkcji szerokiej gamy chemikaliów. Władze firmy przyznają, że elastyczne zarządzanie obciążeniem elektrowni oznacza, że może ona odgrywać ważną rolę w kompensowaniu wahań ilości energii ze źródeł odnawialnych wprowadzanej do sieci energetycznej, co jest jest elementem nowej polityki energetycznej Niemiec.

Dotychczasowa jednostka węglowa z uwagi na obostrzenia środowiskowe, po 80 latach swego funkcjonowania, zostanie wyłączona. W ten sposób bezpośrednia emisja gazów cieplarnianych z obiektów wytwórczych koncernu będzie zmniejszana co roku o prawie jedną piątą względem roku 2008.

- Modernizacja elektrowni jest podstawowym aspektem w osiąganiu celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Głównym zadaniem Evonika dotyczącym klimatu jest zmniejszenie o połowę naszej absolutnej emisji gazów cieplarnianych do 2025 r. w stosunku do roku bazowego 2008 – powiedział Thomas Wessel, dyrektor w Evonik.

Wyświetlono: 677

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej