Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Evonik opuszcza biznes metakrylanów

28.08.2019

Evonik sprzedał na rzecz Advent International swój biznes dotyczący produkcji metakrylanów. Ma to być odpowiedź na strategię firmy, która zakłada koncentrację na produkcji specjalistycznych chemikaliów.

Dział produkcji metakrylanów posiada 15 zakładów produkcyjnych i zatrudnia 3,9 tys. osób na całym świecie. W latach 2016-2018 generował średni roczny wynik EBITDA w wysokości około 350 mln euro i sprzedaż w wysokości około 1,8 mld euro.

- Sprzedaż jest kolejnym krokiem w dostosowywaniu naszego portfela do specjalistycznych chemikaliów i zmniejszaniu zależności od cykli ekonomicznych. Jak pokazała pierwsza połowa 2019 r., nasze portfolio produktowe jest teraz silniejsze w obliczu trendów makroekonomicznych niż miało to miejsce w przeszłości – stwierdził Christian Kullmann, prezes zarządu Evonika

Wartość transakcji wyniosła 3 mld euro, co odpowiada 8,5-krotności EBITDA. Odliczenia wynikają głównie z przeniesienia zobowiązań emerytalnych w wysokości około 600 mln euro na nabywcę oraz z podatków transakcyjnych w wysokości ok. 200 milionów euro.

Advent International jest jednym z największych i najbardziej doświadczonych globalnych inwestorów typu private equity.

Wyświetlono: 307

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej