Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Evonik: nowe włókna poliimidowe

27.09.2019

Evonik opracował nową generację włókien poliimidowych dla rosnących wymagań różnych gałęzi przemysłu. Nowy produkt o nazwie handlowej P84 HT wyróżnia się lepszą stabilnością mechaniczną i elastycznością w stale wysokich temperaturach roboczych.

Nowe włókno poliimidowe stanowi kontynuację 30-letniej tradycji firmy Evonik w zakresie opracowywania i produkcji wysokowydajnych włókien na bazie polimerów dla rynku filtracji gorących gazów.

Dzięki unikalnemu wielopłaszczyznowemu przekrojowi i największej dostępnej na rynku powierzchni, zaawansowane technologicznie włókna Evonik oferują wysoką skuteczność filtracji. Ze względu na ich właściwości chemiczne i fizyczne, wysokowydajne włókna P84 HT mogą być stosowane w różnych zastosowaniach. Obejmują one zarówno media filtracyjne do filtracji w wysokiej temperaturze, odzież ochronną i materiały uszczelniające do pojazdów kosmicznych, jak i różne zastosowania w wysokich temperaturach, takie jak izolacja termiczna.

Kolejnym konkurencyjnym czynnikiem różnicującym P84 HT od jego poprzedników są ulepszone właściwości tekstylne w wysokich temperaturach. Nowe włókno poliimidowe zachowuje swoją elastyczność lepiej niż inne materiały, nawet w temperaturach około 280 st. C. W rezultacie pozostaje bardziej stabilne w aplikacjach ze stosunkowo wysokimi średnimi temperaturami i częstymi skokami temperatury. Standaryzowany test zginania pokazuje, że nowe włókno P84 HT ma prawie dwukrotnie większą elastyczność niż konwencjonalne materiały.

W zastosowaniach przeznaczonych do filtracji gorących gazów innowacyjne media filtracyjne P84 HT zachowują znacznie wyższą przepuszczalność przez cały cykl życia. W zależności od obszaru zastosowania może to zmniejszyć emisję drobnego pyłu, gazów odlotowych i rozsądnie obniżyć całkowity koszt funkcjonowania zakładu.

Evonik jest wiodącym światowym producentem chemoodpornych, stabilnych termicznie i niepalnych włókien poliimidowych. Są one produkowane w zakładach w Lenzing i Schörfling am Attersee w Austrii.

Wyświetlono: 2238

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej