Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Evonik: największa inwestycja koncernu w Niemczech

27.09.2019
Evonik: największa inwestycja koncernu w Niemczech

Evonik rozpoczął w macierzystym Marl w Niemczech budowę nowego zakładu do produkcji poliamidu 12. Jest to odpowiedź firmy na wysokie zapotrzebowanie na tworzywo, które pochodzi z rynków inżynierii samochodowej i drukowania3D. Koszt inwestycji to ponad 400 mln euro.

Projekt Evonika to jego największa inwestycja kapitałowa tej firmy w Niemczech. Dzięki niej koncern zwiększa moce wytwórcze dla poliamidu 12 o 50%. Uruchomienie obiektu zaplanowano na 2021 r. O lokalizację kompleksu starał się m.in. Singapur i inne kraje tej części Azji, oferujące m.in. ulgi podatkowe. Decyzja Evonika była jednak podyktowana rozbudowaną infrastrukturą w landzie Nadrenia Północna-Westfalia oraz szeregiem innych firm chemicznych działających w tym regionie.

- To największa pojedyncza inwestycja, jaką nasza firma dokonała w Niemczech. Budujemy tę fabrykę, ponieważ chcemy nadal rozwijać się dzięki innowacyjnym specjalistycznym produktom chemicznym. Dzięki naszemu wysokowydajnemu polimerowi 12 będziemy obsługiwać globalne strategiczne rynki wzrostu, takie jak druk 3D, a także odgrywać wiodącą rolę jako dostawca materiałów dla motoryzacji – powiedział Christian Kullmann, prezes Evonika.

Od ponad 50 lat Evonik rozwija niestandardowe polimery o wysokiej wydajności do zaawansowanych zastosowań. Grupa jest jednym z wiodących na świecie producentów PA 12, który to sprzedaje pod marką VESTAMID. Zapotrzebowanie na ten materiał jest duże zwłaszcza na bardzo atrakcyjnych rynkach, takich jak przemysł motoryzacyjny, wydobycie ropy i gazu, medycyna i przemysł sportowy. Z kolei VESTONSINT, czyli sproszkowana wersja PA 12, jest stosowany w aplikacjach takich jak, powłoki metalowe do towarów konsumpcyjnych, kosze do zmywarek, części samochodowe i urządzenia medyczne. Evonik ma też doświadczenie w opracowywaniu specjalistycznych proszków polimerowych, które pozwalają producentom wykorzystywać drukowanie 3D w ramach produkcji zaawansowanych technologicznie komponentów.

Wyświetlono: 902

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej