Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Evonik kupuje producenta nadtlenku wodoru

08.11.2018

Niemiecki koncern Evonik nabywa firmę PeroxyChem za 625 mln dolarów. W ten sposób stawia znaczący krok na drodze rozwoju wysokomarżowej produkcji związanej z nadtlenkiem wodoru.

Przejmowane przedsiębiorstwo PeroxyChem z siedzibą w Stanach Zjednoczonych to czołowy na kontynencie amerykańskim producent nadtlenku wodoru oraz kwasu nadoctowego. Może się pochwalić 100-letnią historią. Poprzez realizowaną akwizycję Evonik znacząco wzmacnia swój segment biznesowy Resource Efficiency, odpowiadający za 38% przychodów firmy w minionym roku.

- W ten sposób będziemy mogli dotrzeć do atrakcyjnego otoczenia biznesowego, charakteryzującego się ponadprzeciętnym wzrostem, umiarkowaną kapitałochłonnością i niską cyklicznością – stwierdził Christian Kullmann, prezes koncernu Evonik.

Rynki nadtlenku wodoru i kwasu nadoctowego charakteryzują się szerokim zakresem zastosowań i ponadprzeciętnymi stopami wzrostu. PeroxyChem wykorzystuje obydwa surowce, aby skupić się na wyrafinowanych, mniej cyklicznych rynkach w branży półprzewodników, bezpieczeństwa żywności i elektroniki. Firma generuje około trzy czwarte swoich przychodów dzięki specjalistycznym aplikacjom w tych segmentach. W 2018 r. planuje uzyskanie sprzedaży w kwocie ok. 300 mln dolarów i wyniku EBITDA na poziomie 60 mln dolarów.

Za sprawą realizowanego przejęcia Evonik spodziewa się natomiast uzyskania synergii w łącznym globalnym biznesie w wysokości 20 mln dolarów, a to za sprawą komplementarnego dopasowaniu działalności produkcyjnej, logistyki, poszerzenia portfolio produktów i wprowadzenia nowych technologii. Synergie powinny zostać osiągnięte do 2022 r.

W wyniku transakcji Evonik nabywa aktywa produkcyjne nie tylko w USA, ale także w Niemczech, Hiszpanii oraz Tajlandii. PeroxyChem zatrudnia ok. 600 osób.

Wyświetlono: 435

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej