Wiadomości - Chemia rolnicza - Ze świata

Evonik i DSM rozpoczną produkcję kwasów omega-3 z alg morskich

07.02.2018
Evonik i DSM rozpoczną produkcję kwasów omega-3 z alg morskich

Dwa wiodące europejskie przedsiębiorstwa chemiczne: Evonik oraz DSM tworzą joint venture. W nowym podmiocie Veramaris obejmą po 50% udziałów i wspólnie będą zajmować się produkcją kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA z naturalnych alg morskich.

Utworzenie spółki Veramaris stanowi pewien przełom w segmencie karmienia zwierząt. Oto bowiem do niedawna kwasy tłuszczowe omega-3 EPA i DHA, dodawane do paszy dla zwierząt, pozyskiwane były niemal wyłącznie ze źródeł morskich, takich jak olej rybny i mączka rybna, które to są jednak mocno ograniczonymi zasobami. Co roku 16 mln dzikich ryb łowionych jest na potrzeby produkcji oleju rybnego i mączki rybnej. Wykorzystując naturalne algi morskie, Veramaris chce się przyczynić nie tylko do zlikwidowania luki między podażą i popytem na kwasy omega-3 EPA i DHA, ale jednocześnie pomagać w ochronie życia morskiego i różnorodności biologicznej w oceanach. Cel powołania nowego podmiotu jest zatem oczywiście mocno biznesowy, ale także wychodzący naprzeciwko potrzebom środowiskowym.

Przełomowa innowacja technologiczna obydwu firm, którą to będzie olej z alg, po raz pierwszy w historii umożliwi produkcję kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA dla celów żywienia zwierząt i to bez wykorzystywania oleju rybnego uzyskiwanego z połowu ryb.

Siedziba Veramaris ulokowana została w Holandii, ale produkcja kwasów odbywać się będzie w Stanach Zjednoczonych (Nebraska), gdzie Evonik posiada już swoje zakłady. Teraz powstaje tam fabryka do produkcji oleju z alg. Nakłady na ten cel wynoszą 200 mln dolarów i obiekt ma być gotowy na przełomie tego i przyszłego roku, tak by w 2019 r. można było rozpocząć sprzedaż oleju z alg. W tej chwili dostępne są już pierwsze testowe ilości produktu powstałe w instalacji pilotażowej. Przyjmuje się, że w początkowym okresie moce wytwórcze zakładu w USA wynosić będą tylko 15% całkowitego zapotrzebowania na olej z alg zgłaszany przez segment zajmujący się hodowlą łososia. Potem ma to być coraz więcej.

- Nasz olej z alg, bogaty w kwasy EPA i DHA, stanowi odpowiedź na wezwanie przemysłu do zrównoważonego i identyfikowalnego źródła pozyskiwania kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA. Veramaris umożliwi naszym partnerom rozwój w sposób odpowiedzialny i jednocześnie zaspokoi zapotrzebowanie na zdrowe białko zwierzęce, bogate w kwasy EPA i DHA i to z korzyścią dla konsumentów. Veramaris prowadzi dialog ze wszystkimi interesariuszami w całym łańcuchu wartości, w tym z organizacjami pozarządowymi. Pionierska współpraca pozwoliła czołowym graczom w akwakulturze na opracowanie diety łososiowej wolnej od morskich składników, z wykorzystaniem oleju z alg, jako kompletnego zamiennika oleju z ryb. Teraz naszym celem jest ustanowienie standardu branżowego. Dążymy do zapewnienia wysokiej jakości kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA. Bazując na wiedzy w zakresie łańcucha dostaw i logistyki, jesteśmy w stanie przenieść branżowych klientów do Veramaris tak płynnie, jak to tylko możliwe - mówi Frank Beissmann, dyrektor finansowy Veramaris.

Kwas eikozapentaenowy (EPA) występuje w tłustych rybach, takich jak łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki). Z powodzeniem syntetyzowany jest przez tłuste ryby. Redukuje lipidy, obniżając trójglicerydy; obniża ryzyko arteriosklerozy, redukując wapnienie LDL; zwalcza zakrzepice, obniżając krzepliwość krwi; łagodzi stany zapalne oraz jest stosowany jako składnik tradycyjnych terapii przeciw depresji.

Z kolei kwas dokozaheksaenowy (DHA) także występuje w tłustych rybach, jak łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki. Jest to najbardziej szlachetna forma kwasów omega-3. W znikomych ilościach syntetyzowany jest z EPA przez ludzki organizm, z powodzeniem natomiast syntetyzowany jest przez tłuste ryby. Usprawnia prawidłowy rozwój układu nerwowego, a także wspomaga wzrok. Noworodki w szczególności potrzebują DHA do budowy tkanki nerwowej oraz siatkówki oka. Dieta bogata w DHA sprzyja procesom uczenia się. Kwas przeciwdziała nadciśnieniu; zapobiega palpitacjom stabilizując rytm bicia serca oraz jest przydatny w zapobieganiu chorobie Alzheimera.

Wyświetlono: 1009

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej