Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Evonik i Dow mają mieć nową technologię produkcji glikolu propylenowego

31.10.2019
Evonik i Dow mają mieć nową technologię produkcji glikolu propylenowego

Dwa koncerny chemiczne Dow i Evonik zawierają współpracę technologiczną, która dotyczy syntezy glikolu propylenowego z propylenu i nadtlenku wodoru.

Nowa technologia produkcji o nazwie HYPROSYN została stworzona przez zespół ponad 100 naukowców pracujących dla Evonika. Jej kluczowym elementem jest nowatorski układ katalityczny, który umożliwia bezpośrednią syntezę glikolu propylenowego z propylenu i nadtlenku wodoru w procesie oferującym wysoką wydajność i stosunkowo niskie zużycie energii.

W 2018 r. na całym świecie wykorzystano około 1,9 mln ton glikolu propylenowego. Jest on stosowany do produkcji żywic poliestrowych i jako środek odladzający. Jest także ważnym środkiem utrzymującym wilgoć i służy jako kosurfaktant w wielu produktach na rynku artykułów użytku domowego i osobistego. Dow z pięcioma zakładami produkcyjnymi na czterech kontynentach jest największym globalnym producentem tego surowca na świecie. Z kolei Evonik jest jednym z największych na świecie producentów nadtlenku wodoru, jednego z dwóch materiałów wyjściowych do procesu HYPROSYN. 13 zakładów produkcyjnych Evonika rozmieszczonych na całym świecie zapewnia roczną produkcję nadtlenku wodoru w wysokości 950 tys. ton.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Dow, której celem jest doprowadzenie procesu HYPROSYN do dojrzałości rynkowej. Dow jest największym producentem glikolu propylenowego na świecie i światowym liderem w dziedzinie inżynierii materiałowej. Jego doświadczenie techniczne jest w tej materii nieocenione – mówi Michael Träxler, szef linii biznesowej Active Oxygens firmy Evonik.

Do końca 2020 r. w zakładzie Evonika zlokalizowanym w miejscowości Hanau powstanie pilotażowa instalacja, a wdrożenie techniczne na dużą skalę nastąpi kilka lat później.

W tradycyjnym procesie produkcji tlenek propylenu przekształca się w glikol propylenowy za pomocą wody. Tymczasem technologia HYPROSYN oferowac ma kilka zalet w stosunku do tego procesu. Przede wszystkim przewidywane jest zużycie mniejszej ilości energii i wzrost wydajności wytwórczej. Ponadto proces HYPROSYN łączyć ma wszystkie etapy reakcji w jednym reaktorze, eliminując potrzebę inwestycji w dodatkowe instalacje tlenku propylenu. Istniejące instalacje glikolu propylenowego można będzie natomiast bez problemu zmodernizować dla potrzeb nowej metody. Tylko nadtlenek wodoru i propylen mają być przetwarzane jako surowiec, co zwiększy elastyczność i obniży całkowity koszt inwestycji.

Oprócz potencjalnych przychodów z licencji, partnerstwo Dow i Evonika ma również stworzyć nowe obszary zastosowania nadtlenku wodoru.

Wyświetlono: 963

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej