Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Europa Środkowo - Wschodnia coraz ważniejsza dla Evonika

31.07.2018
Autor: Dominik Wójcicki
Europa Środkowo - Wschodnia coraz ważniejsza dla Evonika

Rośnie znaczenie Europy Środkowo – Wschodniej w działalności niemieckiego koncernu chemicznego Evonik. W 2017 r. firma odnotowała w tym regionie wzrost sprzedaży o 9% względem roku wcześniejszego.

Europa Środkowo – Wschodnia (CEE) odpowiadała w 2017 r. za 6% całkowitej sprzedaży Evonika. Przychody uzyskane w naszym regionie wyniosły 837 mln euro. W ocenie władz spółki, wpływ na to miała przede wszystkim bardzo dobra koniunktura gospodarcza. Tempo wzrostu PKB wyniosło w regionie CEE 3,8%, podczas gdy średnia dla świata to było 3%, a dla Europy Zachodniej 2,2%. Tylko region Azji i Pacyfiku rozwijał się szybciej, bo o 5%. Jednocześnie większość regionów w 2017 r. zanotowała słabszy wzrost PKB w porównaniu z rokiem 2016, ale w przypadku CEE było inaczej. W tym przypadku wzrost PKB w 2016 r. wyniósł 1,5%, więc w 2017 r. był znacząco wyższy niż wynik uzyskany w 2016 r. Na trwający rok Evonik szacuje wzrost PKB dla Europy Środkowo – Wschodniej o 3,1%, podczas gdy dla Europy Zachodniej ma to być 2%. Dynamika wzrostu dla świata wynieść ma również 3,1%.

W minionym roku sprzedaż Evonika w naszej części kontynentu rosła przede wszystkim na skutek rozwoju rynku rosyjskiego, stabilizacji rubla i związanego z tym spadku inflacji. Szczególnie korzystne było to w odniesieniu do działalności segmentów Resource Efficiency (sprzedaż krzemionki, izoforonów i dodatków do olejów) oraz Performance Materials (sprzedaż butenu, alkoholanów i tworzyw metakrylanowych).

Na koniec minionego roku liczba zatrudnionych przez koncern w regionie CEE wyniosła 643 osoby.

Aktywa Evonika w naszej części kontynentu to przede wszystkim biura handlowe. Znajdują się one w Polsce, ale także w Chorwacji, Czechach, Węgrzech, Litwie, Rumunii i Ukrainie. Oprócz tego firma posiada także dwa zakłady produkcyjne.

W rosyjskim Podolsku działa fabryka wytwarzająca polimetakrylan metylu do produkcji płyt o nazwie handlowej Plexiglas. Chodzi zatem o najbardziej rozpoznawalną markę Evonika dotyczącą oferowanych przez niego tworzyw sztucznych. Obiekt funkcjonuje już od ponad 10 lat. Odbiorcami PMMA z Rosji są producenci podświetlanej reklamy, elementów chroniących przed hałasem oraz mebli.

Drugi zakład Evonika w Europie Środkowo - Wschodniej mieści się na Słowacji. Odbywa się w nim produkcja L-Treoniny, czyli niezbędnego aminokwasu, którego organizm nie potrafi syntetyzować i musi być dostarczony do organizmu wraz z pożywieniem. Jest on elementem budulcowym przeciwciał odpowiedzialnych za naszą odporność. Ponadto na Słowacji produkuje Evonik tryptofan, czyli aminokwas z grupy egzogennych, którego rola polega na wspomaganiu procesu syntezy białek. Portfolio produkcyjne uzupełniają jeszcze takie aminokwasy, jak prolina, walina oraz izoleucyna.

Tagi


Evonik
Wyświetlono: 429

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej