Wiadomości - Przemysł kosmetyczny z kraju

Etyka branży kosmetycznej a gospodarka olejem palmowym

30.10.2014

W Warszawie odbędzie się spotkanie, którego tematem będzie etyka i odpowiedzialność branży kosmetycznej w kontekście gospodarki olejem palmowym.

Konferencja „Etyka i odpowiedzialność branży kosmetycznej w kontekście gospodarki olejem z ziaren palmowych” zaplanowana została na 4 listopada 2014 r. Jego organizatorami są United Nations Global Compact, BASF Polska oraz Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego. Początek wydarzenia o godz. 9:30. Miejsce: Centrum Nauki Kopernik. Wstęp jest darmowy.

W wydarzeniu uczestniczyć będą przedstawiciele RSPO (Okrągły Stół dla Zrównoważonej Produkcji Oleju Palmowego), reprezentanci ambasady Indonezji i Tajlandii, eksperci ONZ oraz przedstawiciele administracji i firmy z branży chemii kosmetycznej i chemii gospodarczej. Spotkanie stanowi kontynuację debaty branżowej o problemie rosnącego zapotrzebowania na olej palmowy, ograniczonej ilości certyfikowanych upraw, a także ceny i postrzegania produktów etycznych przez finalnego konsumenta.

Skąd w ogóle powód do organizowania tego typu konferencji?

Szacuje się, że 33% wszystkich produktów dostępnych w supermarketach zawiera olej palmowy. Jest on wykorzystywany do produkcji żywności, detergentów, kosmetyków, a także coraz częściej biopaliw. Uprawa palm olejowych jest 10 razy bardziej wydajna niż uprawa innych roślin oleistych, takich jak soja, słonecznik, rzepak. Rocznie produkowanych jest na świecie ponad 50 mln ton oleju palmowego, co sprawia, że jest on najpowszechniej produkowanym olejem roślinnym naszego globu. Według szacunków FAO, światowe zapotrzebowanie na olej palmowy podwoi się do 2020 r. Z kolei według World Wild Life Fund, co godzinę wycinana jest powierzchnia lasów deszczowych równoważna ok. 300 boiskom piłkarskim, aby tylko zrobić miejsce dla uprawy palm olejowych. Wycinanie lasów tropikalnych jest obecnie odpowiedzialne za ok. 20% emisji gazów cieplarnianych. Produkcja „zrównoważonego oleju palmowego” (tj. certyfikowanego przez RSPO) wynosi ponad 4 mln ton rocznie, czyli stanowi jedynie ok. 9% światowej produkcji oleju palmowego.

Zapisy na konferencję odbywają się przez stronę internetową: www.ungc.org.pl/projekty/odpowiedzialna-chemia/

Wyświetlono: 1544

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej