Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Ergis Eurofilms: szansą sprzedaż folii trzydziestotrzywarstowej

16.05.2013

Wykorzystanie przewagi konkurencyjnej uzyskanej dzięki inwestycji w linię do produkcji 33-warstwowej folii stretch nano w Oławie oraz dalsze obniżeniu kosztów produkcji w Berlinie w spółce zależnej MKF – Folien są podstawowymi celami Grupy Ergis – Eurofilms na najbliższe miesiące.

Główne zadanie, które stoi przed liderem krajowego przetwórstwa tworzyw sztucznych związane jest z projektem realizowanym już w 2012 r. Ponad rok temu firma uruchomiła w Oławie linię do produkcji wielowarstwowej folii stretch z polietylenu, zwiększając tym samym o dwie trzecie moce produkcyjne w obszarze folii. Teraz wynoszą one ok. 50 tys. ton rocznie. Oławska fabryka stała się tym samym jedyną w Europie Środkowo-Wschodniej, która produkuje wysokorozciągliwą 33-warstwową folię stretch nano.

W okresie styczeń – marzec 2013 r. sprzedaż folii stretch, która jest najważniejszym produktem spółki, wzrosła o 26% w porównaniu z wynikiem za ten sam kwartał 2012 r. Dziesięcioprocentowy spadek marży nastąpił za to w kontekście sprzedaży przez Ergis – Eurofilms miękkich folii PCW.

Umacnianie pozycji na rynku folii stretch pomogło firmie zanotować w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku o 3,4% wyższe przychody ze sprzedaży (162,1 mln zł) niż dwanaście miesięcy wcześniej. Na kwartalny wynik spółki (2,5 mln zł wobec 3,6 mln zł rok wcześniej) negatywny wpływ miały natomiast różnice kursowe. W pierwszym kwartale 2012 r. były one dodatnie i wyniosły +4,1 mln zł, ale już w pierwszym kwartale tego roku były ujemne (-1,3 mln zł).

Ergis – Eurofilms, tak jak i wszyscy inni przetwórcy tworzyw, musiał stawić czoła sytuacji na rynku surowców. Nie była ona szczególnie sprzyjająca, choć ceny np. polichlorku winylu i uniepalniaczy DINP spadały w stosunku do poprzedniego kwartału. Wciąż jednak były wyższe niż w pierwszym kwartale 2012 r. Odwrotna sytuacja miała jedynie miejsce w przypadku tworzywa PET, co do którego ceny w pierwszym kwartale tego roku nieco wzrosły, ale i tak pozostawały na poziomie niższym niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W przypadku polietylenu liniowego niskiej gęstości (LLDPE) ceny były wyższe zarówno w odniesieniu do poprzedniego kwartału, jak i analogicznego okresu 2012 r.

- Jesteśmy zadowoleni z wyników pierwszego kwartału tego roku. Pomimo niesprzyjających warunków rynkowych udaje nam się zwiększać sprzedaż, szczególnie folii PET i opakowań drukowanych, czyli tych asortymentów, w przypadku których realizowane były inwestycje bądź optymalizacja procesu produkcji – tłumaczy Tadeusz Nowicki, prezes Ergis-Eurofilms.

Wyświetlono: 1594

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej