Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

ERG i Basell Orlen Polyolefins z umową wartą 44 mln zł

01.08.2013

44 mln zł, to wartość umowy, jaką ze spółką Basell Orlen Polyolefins zawarła firma ERG. Przedmiotem umowy są dostawy produkowanego przez BOP polietylenu.

Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2013 r. Płocka firma jest zdecydowanie największym dostawcą surowców wykorzystywanych przez ERG.

Przedsiębiorstwo z siedzibą w Dąbrowie Górniczej jest jednym z czołowych w kraju przetwórców tworzyw sztucznych. W jego skład wchodzi wydział folii, na którym produkowane są folie polietylenowe opakowaniowe i termokurczliwe, folie specjalistyczne oraz wyroby foliowe, a także wydział wyrobów wtryskowych, na którym powstają opakowania transportowe, wyroby AGD i obudowy akumulatorowe. Wyroby spółki trafiają głównie do odbiorców przemysłu hutniczego, spożywczego (browary, producenci napojów i wód, przetwórstwo owocowo - warzywne), producentów opakowań giętkich oraz przemysłu motoryzacyjnego.

Biorąc pod uwagę istotne rozdrobnienie polskiego rynku, udział ERG w tym obszarze nie jest bardzo znaczący. Istnieją jednak segmenty, takie choćby jak folia do laminacji, folia termokurczliwa, folia ochronna, obudowy akumulatorowe, w których firma posiada znaczący udział w rodzimym rynku, dzięki czemu jest zaliczana do ścisłej czołówki krajowych producentów.

W ubiegłym roku ERG przychody z działalności operacyjnej firmy kształtowały się na poziomie 76,91 mln zł, a zysk z działalności operacyjnej wyniósł 338 tys. zł . W porównaniu z rokiem wcześniejszym sprzedaż była wyższa o 927 tys. zł, natomiast zysk z działalności operacyjnej spadł aż o 84%.

Z kolei na wyniki finansowe firmy w pierwszym kwartale 2013 r. wpłynęły ceny surowców bazowych wykorzystywanych do produkcji. Przez większość tego okresu utrzymywały się one na wyższym poziomie aniżeli w analogicznym okresie 2012 r. W pierwszym kwartale roku uzyskano przychody o 1,12 mln zł wyższe w porównaniu do pierwszego kwartału 2012 r. (wzrost o 6,18%) w zakresie sprzedaży wyrobów foliowych oraz niemal 10% wzrost wolumenu sprzedaży w przypadku wyrobów wtryskowych.

Podstawowym rynkiem zbytu jest dla ERG nasz kraj, gdzie sprzedawane jest 93,86% produktów wytwarzanych przez spółkę.

Wyświetlono: 1013

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej