Wiadomości

ERG chce kupić 51% udziałów spółki Fol-Plast

16.12.2010

Spółka ERG SA podpisała przedwstępną umowę zakupu 51% udziałów spółki Fol-Plast SA z Czeladzi. Dzięki tej transakcji przychody Grupy Kapitałowej ERG w ciągu najbliższych 2-3 lat powinny wzrosnąć o 30 mln zł rocznie, a moce produkcyjne o 60%. Spółka wejdzie też na nowe rynki, obsługiwane dotychczas przez konkurenta.

Już od kilkunastu tygodni część realizowanych w Czeladzi kontraktów wykonywana jest na zamówienie i w oparciu o surowiec dostarczany przez ERG. – W ten sposób rozwijamy sprzedaż, która przynosi korzyści obu podmiotom. Elementów synergii jest zresztą więcej. Warto na przykład wspomnieć, że pracujemy na surowcach od tych samych dostawców. Negocjując wspólnie możemy uzyskać lepsze ceny, przy takich ilościach surowca oznacza to naprawdę spore oszczędności – zapewnia Maciej Błasiak, prezes zarządu spółki ERG SA.
Rozmowy trwały od kilku miesięcy i poprzedzone były wszechstronnymi analizami rynku. Pod uwagę była brana aktualna sytuacja konkurenta i branż, do których dostarcza swoje wyroby. – Przesądziło przeświadczenie, że dzięki tej transakcji wchodzimy w bardzo atrakcyjne nisze rynkowe, na których nie byliśmy dotychczas obecni. Przede wszystkim do grupy dostawców na rynek budowlany oraz opakowań wielo-materiałowych. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, iż poprzez planowaną transakcję zwiększymy nasz potencjał produkcyjny o pond 60% – podkreśla prezes Błasiak.
Finalizacja zawartej 15 grudnia br. warunkowej umowy zakupu większościowego pakietu akcji uzależniona jest od kilku czynników. – Przede wszystkim efektów rozmów z wierzycielami, rozwoju sprzedaży oraz poprawy wyników finansowych firmy. Jeżeli tak się stanie mamy zagwarantowane prawo pierwokupu pozostałych udziałów. Przy czym zakładamy, że w ciągu 2 – 3 lat możliwy jest powrót do wyników z lat 2007- 2008, czyli ok. 30-35 mln rocznej sprzedaży - wyjaśnia Błasiak.
Fol-Plast SA z Czeladzi został utworzony w 1994 roku. Spółka od początku istnienia, poprzez swój profil produkcji, umiejscowiła się w branży przetwórców tworzyw sztucznych specjalizujących się głównie w wytwarzaniu folii polietylenowych jedno- i wielowarstwowych oraz w mniejszym stopniu w przetwarzaniu folii metodą zgrzewania i drukowania. Wyroby spółki znajdują szerokie zastosowanie w różnorodnych gałęziach przemysłu, głównie jako materiały opakowaniowe, termokurczliwe, ochronne i inne, np. znacznikowe. Kilka lat temu spółka rozpoczęła proces inwestycyjny, który jednak w kryzysowym 2009 roku spowodował poważne problemy w funkcjonowaniu spółki.

Wyświetlono: 2116

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej