Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Eneris chce przekształcić tworzywa sztuczne w paliwo

07.06.2018

Grupa Eneris, działająca w branży ochrony środowiska, zapowiada wytwarzanie paliw płynnych i parafin z odpadowych tworzyw sztucznych. Produkt taki ma być, wedle zapowiedzi samych zainteresowanych, alternatywą dla ropy naftowej i przyczyniać się do zmiany sposobu myślenia o odpadach, jako cennym źródle surowców.

- Firma Oil Back z Grupy Eneris, po przeprowadzeniu badań testowych innowacyjnej technologii, jest gotowa do rozpoczęcia przemysłowego wytwarzania frakcji węglowodorowej z odpadowych tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen i polietylen. To praktyczne wdrażanie idei konwergencji w ochronie środowiska, czyli całościowego spojrzenia na gospodarkę odpadową i surowcową. W ramach prowadzonej działalności z zakresu badań i rozwoju testujemy innowacyjne rozwiązania mające na celu rozszerzenie zakresu wykorzystania potencjału surowcowego pozyskiwanych odpadów. Jednym z ważnych kierunków rozwoju jest poddawanie odpadowych tworzyw sztucznych recyklingowi i uzyskiwanie z nich nowego typu produktów, m.in. frakcji węglowodorowej, mogącej zastępować w niektórych przypadkach tak cenną ropę naftową - powiedziała Dorota Włoch, członek zarządu Eneris Surowce.

Wytwarzany przez Grupę Eneris produkt cieszyć ma się już zainteresowaniem firm z branży paliwowej i chemicznej a także wytwórców parafin i wosków.

- Upatrujemy możliwości zbytu produktu węglowodorowego jako komponentu paliwowego, który dzięki dalszej rafinacji może posłużyć do wytwarzania olei smarnych, napędowych i opałowych lub jako komponent do blendowania tzw. paliw ciężkich (np. paliwa okrętowe), lub jako półprodukt chemiczny, czyli gacz parafinowy do produkcji wosków, parafin oraz rozpuszczalników – stwierdził Tomasz Nowicki, dyrektor ds. Innowacji w Grupie Eneris.

Wykorzystywana przez Eneris technologia, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom polskich inżynierów, pozwala uzyskać wysokiej jakości produkt stosunkowo niskim kosztem. Grupa Eneris, dysponując własnymi Regionalnymi Instalacjami Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), ma nieprzerwany dostęp do surowca, co umożliwia dostosowanie zdolności produkcyjnych do zapotrzebowania rynku.

Grupa Eneris to ogólnopolska firma działająca w obszarze ochrony środowiska, specjalizująca się w budowie oraz eksploatacji infrastruktury z zakresu gospodarki odpadowej, wodno-ściekowej oraz nowoczesnej energetyki.

Wyświetlono: 665

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej