Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Eksport w niepewnych czasach

30.06.2020
Autor: Łukasz Barbacki, www.barbacki-consulting.pl
Eksport w niepewnych czasach

Globalna epidemia zaczęła wywracać do góry nogami nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale też większość nabytych doświadczeń i wypracowanych ścieżek.

To, co do niedawna było sprawdzone i dobrze działające w obecnych czasach stało się tylko wspomnieniem. Jedno, co pozostało pewne to to, że już nic nie jest pewne i nie ma innego wyjścia, jak dostosować się do nowych warunków, aby przetrwać.

Kilkanaście lat temu firmy decydujące się na prowadzenie przemyślanego eksportu nie były na pewno w większości. Pierwsze działania polegały na wyjazdach na różnego typu imprezy targowe (np. Cosmoprof) i próbach pozyskiwania kontaktów, z których tylko nieliczne przeradzały się w klientów regularnie kupujących i budujących pozycję marki na rynkach zagranicznych. Schemat poszukiwania klientów poprzez imprezy targowe stał się powszechnie obowiązującą zasadą. Firmy niechętnie angażowały się w inne elementy procesu sprzedaży eksportowej. Rzadko istniał przygotowany katalog sytuacji kryzysowych oraz zagrożeń wraz z procedurą działania w przypadku ich zaistnienia. Jeśli już był, to składał się on z bardzo podstawowych opcji i nie wyczerpywał tego, co może nam przynieść życie (a jak się okazało, przynosi nieraz znacznie bardziej niewiarygodne wydarzenia niż te, które możemy przewidzieć). Czy w obecnej sytuacji można myśleć o budowie skutecznego eksportu? Oczywiście, że tak. Ale niezależnie od panujących warunków zewnętrznych musimy pamiętać, aby przejść poprawnie kolejne etapy złożonego procesu sprzedaży eksportowej.

Etapy procesu sprzedaży eksportowej

Etap pierwszy to etap przygotowania. Czym więcej czasu i pracy poświęcimy na tym etapie, tym więcej szans na skuteczne działania eksportowe. W tym etapie ważne jest dokonanie kilku (nawet prostymi metodami) analiz: własnej firmy i marki oraz produktów pod kątem potencjału eksportowego, jak również rynków, ich specyfiki oraz barier wejścia. Mamy tu jeszcze cały katalog analiz, które można uznać za pomocne. Jest to etap żmudnej pracy, wymagającej czasu, wytrwałości i skupienia.

Wyświetlono: 542

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej