Artykuły - Przemysł detergentowy

Ekologiczne produkty czyszczące – rynek i wymagania

19.07.2018
Autor: Mirosława Margula, Global Cosmed SA
Ekologiczne produkty czyszczące – rynek i wymagania

Produkty czyszczące to wszystkie preparaty służące do utrzymania higieny oraz czystości w domu i przemyśle. Ich działanie polega głównie na obniżeniu napięcia powierzchniowego wody oraz zemulgowaniu, a następnie usunięciu zabrudzeń.

Historia

Pierwszymi środkami czystości były surowce naturalne, takie jak popiół, oliwa zmieszana z piaskiem czy glina. Przełomowym wynalazkiem było mydło, którego wynalezienie przypisuje się Fenicjanom. Sposób jego wytwarzania dość szybko został rozpowszechniony. Pierwsze mydła były wytwarzane z tłuszczów zwierzęcych i roślin wytwarzających pianę, np. mydlnicy. Do ich produkcji wykorzystywano także sodę otrzymywaną np. z roślin morskich, sól morską i wapno. Od ok. XII w. Hiszpanie zaczęli stosować do wytwarzania mydła oliwę z oliwek.

W Polsce pierwsze mydlarnie powstały dopiero w XIV w., a mydło w nich było wyrabiane z materiałów takich, jak glinki, ług czy kwas z kiszonej kapusty. Były to więc na ogół składniki pozyskiwane z naturalnie występujących w przyrodzie surowców, przyjazne dla środowiska, w dzisiejszym rozumieniu – całkowicie ekologiczne.

Zmieniło się to wraz z odkryciem w XIX w. przez Michela-Eugenego Chevreula chemicznej struktury tłuszczów. Pozwoliło to na produkcję mydła z wykorzystaniem chemicznych substytutów zamiast naturalnych surowców.

Pierwszy detergent syntetyczny został stworzony przez niemieckiego chemika Fritza Gunthera w 1916 roku. Był to produkt do zastosowań przemysłowych. Pierwsze złożone detergenty na bazie surowców otrzymywanych z produktów ubocznych rafinacji ropy naftowej opracowano w USA w latach czterdziestych XX wieku. Od tego czasu nastąpił ich znaczący rozwój – syntetyczne detergenty stały się jednymi z najbardziej popularnych składników produktów czyszczących, ponieważ posiadają dobre właściwości czyszczące, a ich cena jest stosunkowo niska.

Bezpieczeństwo produktów

Jeszcze kilkanaście lat wstecz w sklepach można było kupić prawie wyłącznie środki czystości oparte na syntetycznych środkach powierzchniowo czynnych oraz kwasach nieorganicznych, nie zawsze dobrze biodegradowalnych czy bezpiecznych dla środowiska. Jednak na przestrzeni ostatnich lat coraz bardziej widoczny staje się powrót do stosowania produktów bardziej przyjaznych zarówno ludziom, jak i środowisku.

Wiele produktów będących obecnie na rynku to produkty, których receptury oparte są na surowcach pochodzenia naturalnego, pozyskiwanych z odnawialnych źródeł, a ich wytwarzanie odbywa się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Producenci często zwracają uwagę nie tylko na sam wyrób, ale również na jego opakowanie, które tak samo, jak produkt powinno charakteryzować się wysoką biodegradowalnością lub nadawać się do recyklingu. Na opakowaniach produktów przedstawianych jako bardziej przyjazne dla środowiska można znaleźć informacje np. o udziale procentowym składników pochodzenia naturalnego, braku szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia składników chemicznych. Podkreślane jest bezpieczeństwo produktów dla środowiska oraz dla konsumentów.

Wyświetlono: 1238

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej