Artykuły - Przemysł opakowaniowy

Ekologiczne opakowania utożsamiane z biodegradowalnością i recyklingiem

09.05.2019
Autor: Anna Jarosik
Ekologiczne opakowania utożsamiane z biodegradowalnością i recyklingiem

Ekologia, wraz ze skuteczną i wysoce efektywną ochroną środowiska naturalnego, to obecnie jeden ze światowych priorytetów.

Wiele firm aktywnie działających na rynku, również opakowaniowym, pragnie pokazać się od strony proekologicznej. Okazuje się bowiem, że taka postawa jest bardzo dobrze oceniana, a czasem wręcz wymagana przez klientów. Społeczeństwa na całym świecie w coraz bardziej świadomy i celowy sposób dokonują wyboru opakowań. Zwykle kierują swoją uwagę na opakowania biodegradowalne, ewentualnie takie, które w pełni podlegają recyklingowi. Upatrują w tym swego rodzaju drogę do sukcesu, która również dla nich jest możliwa do realizacji. W ten sposób mogą również mieć swój udział w walce o środowisko naturalne.

Powszechne jest jednak twierdzenie, że ludzie na świecie nadal nie w pełni rozumieją długoterminowe konsekwencje związane z zanieczyszczaniem środowiska, m.in. niektórymi rodzajami tworzyw sztucznych. Wiemy za to na pewno, że zaśmiecanie nimi świata wywołuje negatywne, coraz częściej wręcz niekontrolowane konsekwencje, które zostały już naukowo udowodnione. Z tego względu opakowania ekologiczne to nie tylko trend rynkowy, czy komunikacja marketingowa, ale przede wszystkim obowiązek w walce o przyszłość i zdrowie.

Powszechnie wiadomym jest, że nowoczesne opakowania muszą być wszechstronne pod wieloma względami: chronią towary w okresie przechowywania, m.in. przed zanieczyszczeniami i mikroorganizmami, wydłużają okres przechowywania, ale jednocześnie powinny być atrakcyjne, niedrogie, nadające się do recyklingu (ewentualnie wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu), biodegradowalne, łatwe w transporcie i udzielające klientowi najistotniejszych, ale również wymaganych prawnie informacji. Opakowania można uznać za swego rodzaju arcydzieło, mistrzowsko łączące elementy funkcjonalności, estetyki, ceny i ekologii.

Wyświetlono: 3887

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej