Artykuły - Chemia budowlana

Ekologia na dobre zagościła w chemii budowlanej

23.07.2020
Autor: Anna Jarosik
Ekologia na dobre zagościła w chemii budowlanej

Współczesne budownictwo coraz bardziej musi być ekologiczne. Aby nie było to puste hasło, to użyte materiały, jak i proces budowlany oraz eksploatacja obiektów muszą przejść wiele testów.

Ekologia jest megatrendem

Od wielu już lat obserwuje się wzrost zapotrzebowania na tzw. ekologiczne budownictwo. Jest to zgodne z aktualnymi megatrendami społecznymi. Ludzie chcą mieszkać w zdrowym dla siebie domu, pracować i odpoczywać bezpiecznie i jak najbardziej komfortowo. Dodatkowo, ogólne koszty użytkowania domu lub przestrzeni biurowej powinny być jak najniższe. W efekcie na rynku budowlanym pojawia się coraz więcej systemów certyfikujących budynki, które jednocześnie określają ich walory ekologiczne. Stale rozszerza się zakres, jak również liczba ekologicznych produktów chemii budowlanej oferowanych przez producentów. Popularyzacja tego kierunku rozwoju motywowana jest rosnącą świadomością wykonawców i konsumentów. Dziś o wyborze zakupu kleju, farby czy tynku nie decyduje już wyłącznie jakość i cena, ale również szeroko rozumiana „ekologiczność”, na którą składa się wiele czynników.

W rzeczywistości, oprócz procesu produkcyjnego danego materiału, o którym świadczyć może ilość odpadów poprodukcyjnych czy możliwość recyklingu w przyszłości, składu surowców, trwałości i wydajności, kluczowym jest również tzw. cykl życia danego wyrobu chemii budowlanej.

Ekologia, czyli co?

W Polsce, podobnie jak w wielu krajach na świecie, kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego, zarówno przy projektowaniu, jak i samym budowaniu nabierają coraz większego znaczenia. Coraz uważniej analizuje się zagadnienia dotyczące zrównoważonej architektury, energooszczędności oraz ekologicznych materiałów budowlanych.

Wybierając materiały budowlane, można bazować m.in. na systemach określających ekologiczność danego produktu, jego wpływie na środowisko oraz renomie producenta. Wybierając produkt ekologiczny, nie zawsze mamy jednak możliwość wzięcia pod uwagę nakładu energii, która jest potrzebna do jego wytworzenia. Tymczasem okazuje się, że ta wartość często kilkakrotnie przewyższa nakład energii wykorzystany do wykonania jego tradycyjnego, nieekologicznego odpowiednika. Dlatego chcąc wybrać produkt ekologiczny z najwyższej półki, warto wziąć pod uwagę wspomniany na początku cykl życia produktu oraz to, jak bardzo energochłonna jest jego produkcja.

Okazuje się, że na cykl życia produktu wpływ ma m.in. trwałość danego materiału, jego wpływ na środowisko naturalne, zdrowie ludzi i zwierząt – zarówno w procesie produkcyjnym, wykonawczym, jak i w przypadku późniejszej eksploatacji.

Obecnie wielu producentów oferuje innowacyjne wyroby, które różnią się od tych bardziej tradycyjnych tym, iż mają w swoim składzie surowce bardziej przyjazne środowisku (bezpieczniejsze), czyli m.in. z mniejszą zawartością lotnych związków organicznych (LZO), jak również surowce poddające się recyklingowi czy też materiały biodegradowalne.

Innym kierunkiem świadczącym o ekologiczności wyrobów branży chemii budowlanej jest ich zwiększona efektywność.

Przykładowo, coraz większa uwaga skupiona jest wokół wydatków związanych z ogrzewaniem budynków zimą oraz ich chłodzeniem w okresie letnim. Coraz bardziej efektywne termicznie produkty chemii budowlanej dają możliwość ograniczenia tego typu kosztów. Jeszcze innym czynnikiem jest zwiększona trwałość oraz wydajność wyrobów chemii budowlanej.

Wszystkie te czynniki powodują, że renowacja może być przeprowadzana z mniejszą częstotliwością. Natomiast zwiększona wydajność wpływa na oszczędności surowcowe, które są wykorzystywane przez całą branżę budowlaną w efektywniejszy sposób.

Wyświetlono: 555

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej