Artykuły - Chemia budowlana

Efekt czystości dzięki impregnatom

21.06.2018
Autor: Anna Jarosik
Efekt czystości dzięki impregnatom

Rynek impregnatów wyróżnia ogromny potencjał i różnorodność kategorii produktowych.

Impregnacja jest procesem stosowanym przy zabezpieczaniu różnego rodzaju materiałów użytkowych. Natomiast środki czyszczące to produkty, które czyszczą oraz pielęgnują powierzchnię materiałów. Obie grupy produktowe mogą oddziaływać zarówno na powierzchni materiału, jak i wnikać w jego strukturę, utrwalając oczekiwany efekt. Obecnie wyroby te często ze sobą współdziałają. Niektóre środki czyszczące pomagają w przygotowaniu powierzchni pod impregnację, czasem jednak same ją chronią, np. pozostawiając na powierzchni warstwę zabezpieczającą materiał przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Produkty wykorzystywane do impregnacji to przede wszystkim solne, wodorozcieńczalne, rozcieńczalnikowe i barwiące impregnaty w postaci gotowych płynów, koncentratów do rozcieńczania lub rozpuszczalnych w wodzie proszków czy past. Natomiast wśród produktów czyszczących kluczową rolę odgrywają środki odtłuszczające.

W przypadku pielęgnacji drewna dużą popularnością cieszą się półpłynne szare mydła malarskie (techniczne) oraz środki zawierające w swym składzie alkohol. Produkty te myją oraz rozjaśniają powierzchnię drewna. Istotny jest jednak fakt, że w przypadku obu grup produktowych coraz ważniejszą funkcję odgrywają produkty przyjazne środowisku. W przypadku impregnatów są to środki bezchromowe, oparte m.in. na związkach miedzi i pochodnych amin alifatycznych. Natomiast w przypadku środków czyszczących popularność zyskują środki polimerowe.

Czym są impregnaty i na czym polega impregnacja

Impregnacja to nasycenie materiałów typu drewno, tkanina, papier, beton, tynk czy skóra substancjami chemicznymi, roztworami żywic oraz rozpuszczonym woskiem. Proces impregnacji materiału ma na celu wzmocnienie i zabezpieczenie powierzchni, ewentualnie całego materiału, przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, wilgoci, pleśni, owadów oraz ognia.

Dużą popularność zyskały żywice i roztwory żywic impregnujących, które często są lekko lepkimi cieczami organicznymi. W swoim składzie posiadają formaldehyd oraz w ramach głównej cząstki – dimery i trimery. Dzięki temu mogą stać się roztworami polimerów, utwardzanymi wewnątrz impregnowanego materiału czy podłoża, nadając mu właściwości stabilizujące.

Analizując pod kątem chemicznym impregnaty, można dojść do wniosku, że w większości wypadków są to środki chemiczne, które po zastosowaniu nadają danemu materiałowi szczególne własności, np. niezwilżalność, niepalność, odporność na różne chemikalia czy też na kurczliwość, ewentualnie na gniotliwość, nieprzepuszczalność powietrza lub gazów itp.

Wyświetlono: 3173

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej