Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Dzięki zastosowaniu polieterosulfonu powstają wysokostrumieniowe membrany skutecznie usuwające wirusy i bakterie

04.07.2019

Koncern BASF przekazał informację, że w celu zapewnienia wysokiego poziomu czystości i bezpieczeństwa wody w całym systemie uzdatniania, jej tworzywo - polieterosulfon (PESU) stosowane jest przez firmy zajmujące sie wprowadzaniem tego rodzaju rozwiązań.

Przy użyciu dostarczanego przez BASF tworzywa o nazwie handlowej Ultrason E 6020 P produkowane są membrany ultrafiltracyjne (UF) do oczyszczania i odkażania wody pitnej. Firmy wykorzystują tworzywo PESU o wysokim stopniu czystości w szerokim zakresie rozwiązań związanych z uzdatnianiem wody, obejmujących swoim zasięgiem całą instalację wodociągową. Dotyczy to zwłaszcza membran montowanych u źródła wody w instalacjach wodociągowych budynków użyteczności publicznej oraz w filtrach zakładanych w miejscu użytkowania wody w szpitalach na potrzeby zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji. W przeciwieństwie do innych materiałów powszechnie stosowanych w membranach UF, takich jak polifluorek winylidenu (PVDF), Ultrason E cechować ma się wyjątkowym połączeniem wysokostrumieniowej filtracji z wąskim rozkładem wielkości porów. Dzięki temu możliwe jest wytwarzanie membran UF zapewniających usuwanie pasożytów, bakterii, a nawet wirusów. Membrany te pozwalają na spełnienie norm dla wody pitnej bez konieczności prowadzenia po filtracji dodatkowego silnego chlorowania.

Wykorzystanie tworzywa Ultrason E jako materiału podstawowego pozwala osiągnąć wąski rozkład wielkości porów w membranach UF. Membrany umożliwiają przy użyciu niskiego ciśnienia wysokowydajne i efektywne kosztowo wytwarzanie czystej, bezpiecznej wody pitnej.

Tworzywo PESU można także wykorzystywać do filtracji w miejscu użytkowania wody, uzyskując w łatwy sposób ochronę przed bakteriami znajdującymi się w wodzie w ostatnim momencie przed kontaktem człowieka z wodą. Unikalne filtry do głowic natryskowych, kranów i baterii są specjalnie zaprojektowane pod kątem zastosowania w placówkach noclegowych i medycznych, w tym w miejscach wysokiego ryzyka, takich jak oddziały szpitalne o kluczowym znaczeniu, oddziały intensywnej terapii i sale operacyjne. Filtry te składają się z membran UF wykonanych z tworzywa Ultrason E i zawierających włókna kanalikowe o mikroskopijnych porach. Pory tworzą bardzo drobny filtr, który niezawodnie zatrzymuje bakterie i grzyby, zapewniając w ten sposób ochronę przed infekcjami wywoływanymi przez kontakt z wodą. Mimo wysokich wymagań w odniesieniu do efektywności filtracji, Ultrason E pozwala na uzyskanie bardzo dużej wydajności membran, tj. wysokostrumieniowego filtrowania.

Ultrason® E to materiał o wysokim stopniu czystości i o niskiej zawartości żeli i oligomerów, zapewnia więc on stabilność procesów produkcji membran. Wykazuje niską tendencję do gromadzenia zabrudzeń. Jest łatwy w czyszczeniu, gdyż charakteryzuje się wyjątkowo wysoką odpornością chemiczną, na przykład na działanie kwasów, podchlorynu sodu i sody kaustycznej. Możliwe jest wielokrotne przeprowadzanie sterylizacji z użyciem pary przegrzanej (o temperaturze 134 st. C), tlenku etylenu i promieni gamma bez szkody dla delikatnej struktury porów. Materiał BASF można stosować w szerokim zakresie pH (013) bez pogorszenia jakości. Spełnia normy FDA i normy europejskie dotyczące wielokrotnego kontaktu z żywnością, dlatego można go stosować nie tylko w przypadku kontaktu z wodą, lecz także w przetwórstwie spożywczym. Na rynku oferowanych jest kilka typów produktów do szerokiego zakresu zastosowań, np. Ultrason® E 2020P, E 6020P i E 7020P.

Wyświetlono: 1469

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej