Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Dyrektor BASF Polska: innowacyjność to podstawa w branży chemicznej

05.02.2016
Dyrektor BASF Polska: innowacyjność to podstawa w branży chemicznej

Zdaniem Marka Jagieły, dyrektora Działu Chemii Przemysłowej i Tworzyw Sztucznych w BASF Polska, w kontekście rozwoju innowacyjności w Polsce nie jest problemem dostęp do funduszy. Kluczową kwestią jest natomiast zmiana mentalności oraz odwaga zamawiających do ustalania wysokich standardów jakościowych, które mogą być najlepszym bodźcem dla innowacyjności firm.

- Przewagę konkurencyjną daje dostęp do tanich surowców lub innowacyjność. Rewolucja łupkowa w Stanach Zjednoczonych zmieniła warunki gry. Atutem Europy pozostają jednak nowoczesne technologie i zaplecze badawcze. Europa powinna wytyczać nowe trendy konsumpcyjne i być liderem globalnych zmian – opisuje sytuację na rynku chemicznym dyrektor BASF Polska. - Innowacje są wpisane w strategię BASF. Kluczowe jest podążanie za światowymi megatrendami i wyzwaniami takimi, jak rozrastanie się miast, zapewnienie żywności i wody oraz zaspokojenie rosnących aspiracji ludzkości, a wszystko to z poszanowaniem zasobów planety. Przemysł chemiczny może odegrać w tym ogromną rolę. Lżejsze tworzywa sztuczne to bardziej ekonomiczne i ekologiczne samochody. Materiały izolacyjne nowej generacji to mniejsze zużycie energii w miastach. Coraz wydajniejsze środki ochrony roślin zapewniają wyżywienie rosnącej populacji. Przykłady można mnożyć, a możliwości nowych pomysłów wydają się nieograniczone – dodaje Marek Jagieła.

Utrzymuje on przy tym, iż istotną rolę w kontekście budowania innowacyjności odgrywają regulacje prawne. Często są one postrzegane wprawdzie jako zagrożenie dla branży chemicznej, ale mogą być też szansą na rozwój dla producentów „zielonych” produktów: opon, plastyfikatorów, katalizatorów, ekologicznych środków odladzających.

- Wciąż ogromnym i niewykorzystanym impulsem do innowacyjności jest ustawa śmieciowa. To szansa dla tworzyw biodegradowalnych lub zagospodarowania biogazu. Kolejna szansa to budownictwo energooszczędne, również wymuszone regulacjami – podsumowuje Marek Jagieła, dyrektora Działu Chemii Przemysłowej i Tworzyw Sztucznych w BASF Polska.

Wyświetlono: 812

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej