Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Dyrektor BASF Polska: chemia musi wspierać energetykę

07.06.2016

W ocenie przedstawicieli firmy BASF Polska przemysł chemiczny dostarcza coraz więcej rozwiązań, które wspierają innowacyjność sektora energetycznego.

W ocenie przedstawicieli firmy BASF Polska przemysł chemiczny dostarcza coraz więcej rozwiązań, które wspierają innowacyjność sektora energetycznego.

Jak przyznaje Marek Jagieła, dyrektor Działu Sprzedaży Chemii Przemysłowej oraz Działu Rozwoju Rynku BASF Polska istnieją liczne sposoby, w oparciu o które branża chemiczna może wspomagać energetykę, np. w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jak wyjaśnia dyrektor BASF Polska, z technologicznego punktu widzenia jest już możliwy wychwyt dwutlenku węgla w elektrowniach węglowych za pomocą technologii opartych na aminach.

- Intensywnie pracujemy nad opracowaniem i wdrożeniem skutecznego katalizatora do metanizacji dwutlenku węgla. Zamiana nadmiaru tego niepożądanego gazu w metan, czyli magazynowanie energii, może być jednym z instrumentów polityki energetycznej w Polsce. Związki chemii i energetyki są nierozerwalne. Przykład to wsparcie energetyki w redukcji emisji dwutlenku siarki: to chemicy zaproponowali użycie kwasu mrówkowego w procesie odsiarczania. W rezultacie niepożądany gaz zostaje zamieniany w gips. To przykłady, który pokazują, w jak dużym zakresie umiejętne wykorzystanie substancji i procesów chemicznych może zapewnić wsparcie sektora chemicznego dla innych sektorów gospodarki. Wspólne działania w tym obszarze mogą zwiększyć skuteczność wykorzystania surowców energetycznych, a przez to wpłynąć również na ochronę zasobów naturalnych – przyznaje Marek Jagieła z BASF Polska.

Wyświetlono: 816

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej