Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Dyrektor BASF: innowacyjność i zrównoważony rozwój idą w parze

24.09.2020

Prac badawczo – rozwojowych, nad którymi pieczę ma największy koncern chemiczny świata jest bardzo wiele. W trakcie niedawnego Kongresu „Polska Chemia” o innowacjach BASF mówił Marek Jagieła, dyrektor Działu Sprzedaży Chemii Przemysłowej i Działu Rozwoju Rynku w BASF Polska.

- W naszym kraju, tak jak w każdej innej lokalizacji, w której jesteśmy, realizowana jest globalna strategia koncernu. Nasza agenda badawcza skupia się na rozwoju produktów sprzyjających środowisku. Całe portfolio opracowaliśmy pod kątem redukcji śladu węglowego. Dzięki temu możemy z naszymi klientami opracowywać plany redukcji emisji CO2 w całym łańcuchu wartości, aż do końcowego produktu przeznaczonego dla konsumenta. Selekcjonujemy strategiczne produkty, które chcemy wprowadzić na rynek i zastąpić nimi inne, które nie są tak przyjazne środowisku. Przykładem są dodatki do asfaltu, które wspomagają żywotność asfaltu i umożliwiają prowadzenie procesu jego obróbki w temperaturze niższej niż dotychczas. Inne przykłady to tworzywa biodegradowalne. Dla branży meblarskiej rozwijamy specjalne spoiwa, które zastępują starsze odpowiedniki. Dzięki temu ograniczamy emisję formaldehydu – tłumaczył Marek Jagieła.

Przyznał on, iż innowacyjność jest bezpośrednio powiązana ze zrównoważonym rozwojem. Zadeklarował BASF uzyskanie neutralności emisyjnej do 2030 r. Oznacza to, że spółka zamierza utrzymać emisje gazów cieplarnianych pochodzące z zakładów i związane z zakupem energii na poziomie z roku 2018, przy jednoczesnym wzroście produkcji. Zmiany obejmą np. zasilanie krakerów etylenowych.

- Chcemy odejść od ogrzewania krakerów parą, a wykorzystywać w tym celu elektryczność z OZE. W planach jest również produkcja czystego wodoru poprzez pirolizę metanu – powiedział Marek Jagieła, dyrektor Działu Sprzedaży Chemii Przemysłowej i Działu Rozwoju Rynku w BASF Polska.

Wyświetlono: 197

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej