Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Duży projekt polipropylenowy w Turcji

31.01.2020

Duży projekt petrochemiczny w Turcji. Firma Ceyhan Polipropilen Uretim buduje kompleks do produkcji polipropylenu. Obiekt będzie miał wydajność 457 tys. ton rocznie.

Firma Ceyhan Polipropilen Uretim to spółka joint venture utworzona w 2019 r. przez turecki Rönesans Holding współpracuje i algierską firmą energetyczną Sonatrach. Kosztem 1,2 mld dolarów realizuje w strefie przemysłowej Ceyhan Mega Petrochemistry inwestycję, która ma zmienić turecki przemysł tworzyw sztucznych. Uruchomienie kompleksu przewidziane jest na 2023 r. Licencjodawcą technologii, w oparciu o której będzie się odbywać produkcja polipropylenu został LyondellBasell Industries.

Polipropylen jest obecnie w dużych ilościach przez Turcję importowany. Łącznie kraj ten w handlu zagranicznym petrochemikaliami notuje ujemne saldo w wysokości ok. 13 mld dolarów rocznie. Kwota ta odpowiada za 30% łącznego deficytu handlu zagranicznego w przemyśle wytwórczym Turcji. Inwestycja ma pozwolić zmniejszyć ten wynik o ok. 500 mln dolarów rocznie. Rocznie Turcja importuje ok. 2 mln ton polipropylenu, głównie z Bliskiego Wschodu i Europy Zachodniej.

Wyświetlono: 1045

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej