Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Duży problem Grupy CIECH w Rumunii

05.05.2016

Grupa CIECH może mieć kłopoty z zaopatrzeniem w surowiec niezbędny do produkcji sody.

Spółka zależna CIECH SA, czyli działająca w Rumunii firma CIECH Soda Romania uzyskała informację od innej rumuńskiej spółki - S.C. CET Govora, że ta złożyła wniosek o ogłoszenie swojej upadłości układowej. Rzecz jest o tyle istotna, iż CET Govora jest jedynym dostawcą pary technologicznej do spółki CIECH Soda Romania. Para technologiczna jest zaś niezbędna do produkcji sody kalcynowanej oraz krzemianów płynnych. Do tej pory dostawy pary do rumuńskiej spółki Grupy CIECH były realizowane bez zakłóceń.

Zarząd Grupy CIECH poinformował już, że CIECH Soda Romania będzie podejmowała, zgodnie z prawem rumuńskim, wszelkie czynności zmierzające do zabezpieczenia jej interesów, a w szczególności zabezpieczenia dostaw pary.

Zysk Grupy CIECH w dużej mierze uzależniony jest od możliwości uzyskania atrakcyjnych cen surowców produkcyjnych i energetycznych niezbędnych do wytworzenia poszczególnych produktów. Surowce produkcyjne i energetyczne niezbędne do wytworzenia produktów w segmencie sodowym Grupy CIECH to właśnie para wodna, ale też węgiel, gaz ziemny, energia elektryczna, wapień, solanka, amoniak i koks wielkopiecowy.

Znaczna część sody kalcynowanej produkowanej przez Grupę CIECH w Rumunii trafia na rynki zamorskie, znajdując swoich odbiorców głównie w Indiach, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Fabryka w Rumunii dysponuje mocami wytwórczymi na poziomie 0,54 mln ton rocznie.

Wyświetlono: 1147

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej