Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Duży potencjał recyklingu chemicznego

03.01.2020
Duży potencjał recyklingu chemicznego

Koncern Coca-Cola Central & Eastern Europe przekonuje, że recycling chemiczny ma przed sobą duża przyszłość I będzie stanowił jeden z fundamentów firmy, jeśli chodzi o gospodarkę opakowaniową.

Recykling chemiczny to proces chemiczny, który pozwala przekształcać wcześniej nienadające się do recyklingu tworzywo w nowe butelki, ubrania lub inne przedmioty codziennego użytku. Obecnie tworzywo PET jest poddawane recyklingowi mechanicznemu z użyciem kosztownych maszyn do sortowania, mycia i rozdrabniania. To nie jest zła metoda, jednak aby wyprodukować opakowania do żywności i napojów nie możemy recyklingować dowolnego tworzywa, a jedynie to, które służyło już wcześniej do tych celów, czyli tzw. spożywczy PET. Jednym z największych problemów tej metody jest jednak ograniczona ilość dobrej jakości spożywczego PET na rynku. To czyni go droższym niż nowe tworzywo i oznacza, że dużo tworzywa, które nie nadaje się do recyklingu trafia na wysypiska, do spalarni, a nawet na ulice i do oceanów – komentuje Maria Luisa Polli, dyrektor techniczna w Coca-Cola Central & Eastern Europe.

Przywoływane przez nią statystyki mówią, iż obecnie tylko 20% wszystkich tworzyw PET jest recyklingowane, co pokazuje, jak wiele materiału nie wraca do łańcucha wartości. Tymczasem, przynajmniej teoretycznie, w recyklingu chemicznym do celów spożywczych może być użyty każdy tworzywowy odpad, czyli nie tylko zużyte butelki, ale i śmieci zebrane z oceanów czy tekstylia. Jeśli tworzywo będzie mogło zostać poddane takiemu procesowi, to odpady tworzyw potencjalnie staną się przeszłością.

Coca Cola przystąpiła właśnie do projektu DEMETO (europejskiego konsorcjum opracowującego technologię recyklingu chemicznego).

- W DEMETO pracujemy nad tym, by recykling chemiczny był zrównoważony, opłacalny i skalowalny. DEMETO ze wsparciem Unii Europejskiej pracuje nad wdrożeniem rewolucyjnej technologii opracowanej przez szwajcarski start-up. Technologia pozwala rozbić tworzywo PET na podstawowe składniki, glikol etylenowy i kwas tereftalowy, przy użyciu promieniowania mikrofalowego, które przyspiesza cały proces. To od tej metody wzięła się nazwa DEMETO (ang. DEpolymerization by MicrowavE TechnolOgy, czyli depolimeryzacja za pomocą technologii mikrofalowej). Jedną z najbardziej niezwykłych rzecz w tej technologii jest to, że można ją stosować do obróbki wielu tworzyw sztucznych, nawet dywanów i tkanin, umożliwiając recykling materiałów, których dziś nie możemy poddać temu procesowi – dopowiada Maria Luisa Polli.

Ambicją koncernu jest, aby do 2030 roku wszystkie jego butelki PET zawierały co najmniej połowę materiału pochodzącego z recyklingu. Szuka więc najskuteczniejszych sposobów, aby tak się stało i technologia recyklingu chemicznego ma to właśnie umożliwić.

Jeśli chodzi o to, kiedy recykling chemiczny będzie używany na masową skalę, to zdajemy sobie sprawę z tego, że ta technologia wymaga rozwoju, ale idziemy w dobrym kierunku. DEMETO planuje zakończyć testy w ciągu najbliższych kilku lat i rozpocząć działania w skali przemysłowej do 2021 roku. Powiedziałabym, że minie pięć lat zanim ta i podobne technologie staną się dostępne, jednak system Coca-Cola może dostrzegać płynące z nich korzyści wcześniej. Mamy nadzieję rozpocząć wprowadzanie zrecyklingowanych chemicznie materiałów do naszego łańcucha w ciągu pięciu lat – podsumowuje Maria Luisa Polli, dyrektor techniczna w Coca-Cola Central & Eastern Europe.

Wyświetlono: 892

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej