Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Duży potencjał branży chemicznych dodatków do baterii i akumulatorów

07.03.2019
Autor: Anna Jarosik

Wśród chemicznych dodatków do baterii i akumulatorów znajdujemy m.in. tzw. dodatki przewodzące, porowate oraz zarodkujące, a dokładniej nanorurki węglowe, nanocząsteczki krzemu, itd. Jeśli chodzi o zastosowania to wyróżnia się m.in. akumulatory ołowiowo-kwasowe, niklowo-wodorkowe, litowo-jonowe, litowo-polimerowe.

W 2018 r. rynek chemicznych dodatków do baterii i akumulatorów wart był 1,2 mld dolarów i rosnąc ma do 2023 r. w tempie 9% rocznie. Wzrost ten napędzany ma być głownie przez baterie i akumulatory litowo-jonowe w zastosowaniach elektroniki użytkowej. Akumulatory litowo-jonowe są używane w wielu różnych aplikacjach elektroniki użytkowej, takich jak smartfony, tablety, laptopy, opaski fitness, zegarki inteligentne (smartwatch), zestawy słuchawkowe bluetooth, podręczne gry, itp. Powodem wykorzystywania jonów lity (Li) w tych urządzeniach jest fakt, iż są one zwarte, mają mały rozmiar, oferują wysoką pojemność energetyczną i mogą być łatwo dopasowane do urządzenia, które ma być zasilane. Z drugiej strony niedostatecznie rozwinięta infrastruktura wsparcia dla pojazdów elektrycznych i rygorystyczne kwestie bezpieczeństwa związane z akumulatorami hamują rozwój rynku dodatków do baterii.

Akumulatory ołowiowo-kwasowe to dziś największy odbiorca chemicznych dodatków do baterii i akumulatorów. Akumulatory ołowiowo-kwasowe cechują się, m.in. lepszą wydajnością elektrochemiczną, wysoką mocą i wydajnością, niskim samorozładowaniem oraz porównywalnie długim okresem trwałości. Zapotrzebowanie na akumulatory ołowiowo-kwasowe wzrasta wraz z rosnącymi innowacjami technologicznymi, zwłaszcza na rynku pojazdów elektrycznych.

Jednocześnie przewiduje się, że pojazdy elektryczne będą wiodącym rynkiem dla baterii i akumulatorów a co za tym idzie dla chemicznych dodatków do baterii i akumulatorów. Dwa główne typy pojazdów elektrycznych obejmują pojazdy całkowicie elektryczne (ang. all-electric vehicles, AEV) oraz pojazdy hybrydowe z napędem elektrycznym, tzw. hybrydy Plug-in (ang. plug-in hybrid electric vehicles, PHEV).

Ocenia się, że równocześnie będzie to najszybciej rosnący segment aplikacyjny dla akumulatorów litowo-jonowych, biorąc pod uwagę cały okres prognozy. Wynika to głównie z inicjatyw rządowych i regulacji związanych z troską o środowisko naturalne i rosnącą świadomością użytkowników, na temat czystych i zrównoważonych rozwiązań napędzających dostępne na rynku pojazdy.

Pod względem geograficznym to region Azji i Pacyfiku (APAC) jest największym rynkiem dla chemicznych dodatków do baterii. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń przenośnych i zastosowań motoryzacyjnych.

Głównymi graczami na globalnym rynku chemicznych dodatków do baterii i akumulatorów są m.in. Cabot Corporation; 3M Company; Imerys; Orion Engineered Carbons; Hammond Group,; SGL Carbon; Borregaard; Hopax; Penox oraz Altana.

Wyświetlono: 540

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej