Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Duża popularność rur z HDPE

06.11.2018
Autor: Anna Jarosik
Duża popularność rur z HDPE

Światowy rynek rur wykonanych na bazie polietylenu wysokiej gęstości wart jest 17,9 mld dolarów. Do końca 2025 r. wzrośnie on do kwoty 26,5 mld dolarów, czyli 5% w skali roku.

Rury z HDPE powstają ze stopniowanego surowca typu PE 63, PE 80, PE 100. Uważane są za jeden z najlepszych środków przesyłania i transportowania substancji chemicznych, wody i gazów. Są od sześciu do ośmiu razy lżejsze od rur wykonanych z konwencjonalnych materiałów, m.in. żeliwnych i ocynkowanych rur stalowych. Ponadto rury HDPE są odporne na korozję, co czyni je odpowiednimi do transportu wody oraz innych substancji wywołujących niszczenie struktury metalu.

Główną przyczyną wzrostu na rynku rur HDPE jest m.in. zapotrzebowanie na coraz efektywniejsze systemy nawadniania, zwłaszcza w rolnictwie. Jednocześnie szybka urbanizacja prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na wodę, co także determinuje wzrost użycia rur HDPE. Innym czynnikiem kształtującym popyt jest dynamiczny rozwój infrastruktury związanej z odprowadzaniem ścieków.

Jeśli chodzi o typu polietylenu używanego do produkcji rur, to dominuje PE 63; PE 80 i PE 100, z czego to PE 63 rośnie najszybciej. Dzieje się tak z uwagi na zwiększone wykorzystanie rur PE 63 w transporcie wodnym, w rolnictwie oraz w procesie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Mimo tego intensywnego wzrostu wciąż jednak to segment PE 100 pozostaje z największym udziałem - 75%.

W zależności od zastosowania, rynek jest podzielony na rury wykorzystywane w branży wydobywającej i przetwarzającej ropę naftową i gaz; rury wykorzystywane do nawadniania w rolnictwie; rury wodociągowe oraz kanalizacyjne. Szacuje się, że w okresie prognozy segment rur wodociągowych osiągnie najwyższy wskaźnik wzrostu CAGR, przekraczający 6%.

W kolejnych latach to Ameryka Północna odnotuje najwyższe tempo wzrostu dzięki dużej liczbie inwestycji w przemyśle chemicznym.

Wyświetlono: 1256

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej