Wiadomości - Chemia rolnicza - Ze świata

DuPont przygotowuje się do połączenia z Dow Chemical

06.04.2017

Amerykański koncern DuPont, w ramach przygotowań do fuzji z Dow Chemical, która skutkować będzie powstaniem największej chemicznej firmy świata, realizuje kolejne operacje, niezbędne do sfinalizowania procesu połączenia. Zakończenie połączenia z Dow powinno nastąpić w sierpniu br.

Koncern DuPont ogłosił porozumienie z firmą FMC Corporation, obejmujące wydzielenie z DuPont części aktywów, tj. DuPont Crop Protection, w tym niektórych ośrodków naukowo-badawczych oraz nabycia przez DuPont wszystkich aktywów FMC w obszarze Health & Nutrition. W celu wyrównania różnicy wartości aktywów, transakcja uwzględnia wynagrodzenie dla DuPont w wysokości 1,6 mld dol. Wydzielenie ma na celu wypełnienie zobowiązań DuPont wobec Komisji Europejskiej w związku z warunkową zgodą na połączenie z koncernem Dow.

- Planowana do utworzenia niezależna spółka w obszarze rolnictwa w dalszym ciągu będzie mogła wykorzystać połączone aktywa DuPont i Dow. Znacznie rozszerzona oferta oraz rozwinięte programy badawcze, obejmujące banki nasion, biotechnologię oraz ochronę zbóż, oznaczają większy wybór i więcej innowacji dla rolników na całym świecie. Z kolei możliwości w zakresie Nutrition & Health będą znacznie zwiększone, a to kluczowy obszar wzrostu i możliwości dla planowanej niezależnej spółki produktów wyspecjalizowanych - powiedział Edward Breen, prezes i dyrektor generalny DuPont.

Zgodnie z warunkami umowy, firma FMC przejmie ofertę herbicydów dla zbóż szerokolistnych oraz insektycydów przeciwko owadom ssącym. Dodatkowo przejmie od DuPont programy naukowo-badawcze i zasoby organizacyjne działu Crop Protection, wyłączając zaprawy nasion, nematocydy i programy badawcze na wysokim etapie zaawansowania, których rozwój będzie kontynuowany przez DuPont. Wydzielone aktywa w 2016 r. przyniosły przychody w wysokości około 1,4 mld dol. W następstwie wydzielenia, dział rolnictwa firmy powstałej w wyniku połączenia, zachowa mocne aktywa w obszarze ochrony zbóż, włączając ofertę ochrony kukurydzy, soi szerokolistnej oraz traw, szeroką ofertę ochrony zbóż przed chwastami.

Firma FMC Health & Nutrition w 2016 r. przyniosła ponad 700 mln dol. przychodu w dwóch segmentach: teksturanty jako składniki żywności i substancje pomocnicze w farmacji. Oczekuje się, że transakcja z FMC zostanie sfinalizowana w czwartym kwartale 2017 r., z zastrzeżeniem wcześniejszego zamknięcia fuzji DuPont i Dow.

Ze względu na warunki  transakcji z FMC, DuPont i Dow dostosowały porozumienie o połączeniu i spodziewają się, że dojdzie do niego w sierpniu 2017 r. Firmy oczekują, że zamierzony podział na trzy osobne spółki nastąpi w ciągu 18 miesięcy od zamknięcia połączenia. Ponadto zapowiadają, że pierwsze wydzielenie będzie dotyczyć spółki materiałów konstrukcyjnych.

Wyświetlono: 947

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej