Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

DowDuPont umacnia się w Teksasie

18.12.2017

Amerykański koncern chemiczny DowDuPont (efekt połączenia dwóch niezależnych wcześniej spółek) znacząco powiększa w Teksasie własne aktywa produkcyjne.

Przede wszystkim jednostka biznesowa DowDuPont Materials Science uruchomiła we Freeport w Teksasie światowej klasy obiekt do produkcji etylenu i polietylenu. Produkcja etylenu odbywa się w oparciu o gaz łupkowy, co w ocenie władz koncernu stanowi podstawową przewagę konkurencyjną kompleksu.

Wpierw dla Dow Chemical, a teraz po połączeniu już dla DowDuPont, inwestycja ta jest podstawą dalszego budowania pozycji na amerykańskim rynku tworzyw sztucznych. Do użytku oddano kraker etylenowy o mocach 1,5 mln ton rocznie z możliwością jego szybkiej rozbudowy do poziomu 2 mln ton, co uczyniłoby go wtedy największą tego rodzaju instalacją na świecie. Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, kraker wyróżnia się również najmniejszą kapitałochłonnością w regionie północnoamerykańskim. Chodzi o to, że zainwestowane środki w przeliczeniu na jedną tonę etylenu wytworzoną we Freeport dają niższy koszt w porównaniu z innymi krakerami do produkcji etylenu.

Jednocześnie w tym samym miejscu produkowane będzie 400 tys. ton rocznie polietylenu do zastosowań w produkcji opakowań spożywczych i przemysłowych. Jest to pierwsza z czterech fabryk polietylenu, które DowDuPont uruchomi do końca 2018 r. w Stanach Zjednoczonych.

Na tym jednak nie koniec inwestycji DowDuPont w Teksasie. Firma przystępuje także do rozbudowy swoich mocy wytwórczych w odniesieniu do kwasu propionowego. Jest to związek stosowany m.in. w przemyśle spożywczym jako środek do konserwacji żywności. Służy też do produkcji paszy dla zwierząt. Popyt na ten związek cały czas rośnie, czego odzwierciedleniem działania DowDuPont. Fabryka w Teksasie była już rozbudowywana w 2015 r. i 2017 r. Teraz przyszedł czas na kolejne jej powiększenie. Zakończenie tych prac przewidziano na 2019 r.

Wyświetlono: 600

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej