Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Dow przejmuje dział produktów silikonowych Dow Corning

03.06.2016
Dow przejmuje dział produktów silikonowych Dow Corning

Amerykański koncern Dow Chemical zakończył strategiczne przekształcenie własnościowe. Został jedynym udziałowcem działu produktów silikonowych Dow Corning. Transakcja oznacza wysoki stopień synergii i znaczące zwiększenie możliwości w obszarze inżynierii materiałowej.

Dow Chemical Company pomyślnie zamknął transakcję zmiany struktury własnościowej Dow Corning. W jej wyniku został jedynym udziałowcem działu produktów silikonowych Dow Corning, którego przychody w 2015 r. przekroczyły 4,5 mld dolarów. Spółka przewiduje, że przy uzyskaniu przewidywanych synergii, roczne EBITDA Dow wzrośnie o ponad 1 mld dolarów.

- Dow Corning jest światowym liderem w dziedzinie silikonów i wzbogaci możliwości Dow o nowe rozwiązania chemiczne oraz technologie, które stanowią znakomite uzupełnienie i strategiczne rozszerzenie naszego portfolio w zakresie inżynierii materiałowej. Zakładamy uzyskanie synergii, które w najmniej korzystnym scenariuszu przyniosą nam przynajmniej 400 mln dolarów. Jesteśmy właścicielami Dow Corning od ponad 70 lat, dzięki czemu posiadamy doskonałe rozeznanie we wspólnych i przyległych rynkach, a to pozwoli nam na bardziej precyzyjne i pogłębione wejście w rozwojowe segmenty rynku, które dzięki wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań podniosą wartość spółki - powiedział Andrew Liveris, prezes i dyrektor generalny Dow Chemical.

Jako pionier i światowy lider w dziedzinie silikonów oraz technologii i innowacyjnych rozwiązań powstających na bazie krzemu, Dow Corning był dotąd spółką joint venture, w której Dow i Corning Incorporated pozostawali równorzędnymi udziałowcami. Teraz to się zmieni. Jednocześnie Dow i Corning utrzymają dotychczasowy poziom wkładu kapitałowego w Hemlock Semiconductor Group, czyli producencie krzemu polikrystalicznego.

Omawiana transakcja zwiększa obecność Dow w segmentach Consumer Solutions i Infrastructure Solutions, umożliwiając natychmiastową integrację z łańcuchami wartości Dow na rynku monomerów i polimerów. W jej wyniku Dow zdolny będzie zaoferować wzajemnie uzupełniające się technologie w atrakcyjnych segmentach, gdzie już dziś jest liderem. Mowa tu o budownictwie, ochronie zdrowia transporcie, opakowaniach i elektronice. Dow Corning prowadzić będzie działalność jako spółka w pełni zależna od Dow, a jej siedziba znajdzie się w centrali Dow w Midland w stanie Michigan w USA.

Dow Corning obecny jest także w Polsce, gdzie w Warszawie posiada biuro handlowe.

- Platforma technologii silikonowych Dow Corning stanowi naturalne rozwinięcie działalności Dow - powiedział Robert Stankiewicz, prezes zarządu Dow na Polskę i kraje bałtyckie.

Wyświetlono: 1008

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej