Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Dow Chemical przystępuje do spin off

03.12.2013

Koncern Dow Chemical przeprowadzi rozdział od zasadniczej działalności swoich części biznesowych związanych z epoksydami oraz działami dostarczającymi surowce do produkcji polichlorku winylu.

Przygotowywana przez Dow Chemical operacja w teorii zarządzania określana jest mianem spin off. Oznacza rozwiązanie polegające na wydzielaniu wybranych jednostek ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa i tworzenie na ich podstawie podmiotów gospodarczych o zróżnicowanym poziomie samodzielności. Efektem takiego posunięcia jest m.in. ograniczenie znaczenia zależności operacyjnych pomiędzy rozdzielanymi jednostkami, które mogą zostać wyeliminowane lub uregulowane przez odpowiednie umowy między partnerami.

Jednostki, które miałyby być wydzielone z zasadniczej struktury Dow Chemical generują roczną sprzedaż na poziomie 5 mld dolarów, zatrudniają 2 tys. osób oraz dysponują 11 instalacjami produkcyjnymi na całym świecie.

- Te działalności biznesowe dobrze nam służyły przez dziesięciolecia, ale obsługują rynki, od których Dow w ostatnim czasie już odszedł – przyznał Andrew Liveris, prezes koncernu. – Nadszedł więc moment, aby wykonać stosowne kroki, które dostosują strukturę koncernu do jego obecnej aktywności.

Dwie odpowiedzialne za biznes epoksydowy fabryki Dow Chemical funkcjonują w Stanach Zjednoczonych, cztery w Europie, dwie w Azji i jedna w Brazylii. Operacja spin off obejmie także segmenty produktów chloro-alkalicznych, chloro- winylowych, a także związków organicznych opartych na chlorze.

Wyświetlono: 1117

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej