Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Dow Chemical optymalizuje swoje portfolio

19.03.2013

Koncern Dow Chemical ogłosił plany sprzedaży swoich licencji produktowych dotyczących polipropylenu i katalizatorów. Chce się też pozbyć jednostki biznesowej skoncentrowanej na dodatkach do tworzyw sztucznych.

Ogłoszone plany korespondują ze strategię amerykańskiego koncernu, który porządkuje swoje aktywa i wychodzi z rynków, które nie stanowią jego podstawowej działalności. Firma określiła już swoje zamierzenia mianem „agresywnego zarządzania portfolio produktowym”. W ramach podejmowanej przez siebie działalności operacyjnej, która ma na celu przeciwdziałanie powolnemu wzrostowi w światowej gospodarce, Dow Chemical przygotowuje się do zbycia w ciągu najbliższego półtora roku udziałów w segmentach o wartości 1,5 mld dolarów.

- Jest to zamiar potwierdzający nasze rygorystyczne starania odnośnie zwrotu z kapitału, co jest zgodne ze zobowiązaniami, które poczyniliśmy na początku roku. Analizujemy całe nasze portfolio i poszukujemy możliwości optymalizacji jego wartości. Selektywnie pozbywamy się aktywów, które nie są już z naszego punktu widzenia strategiczne lub opłacalne finansowo. Dążymy do przyspieszenia w tworzeniu wartości i dostarczenia długoterminowego, zrównoważonego wzrostu dla firmy - stwierdził Andrew Liveris, prezes Dow Chemical.

Dodał też, iż działania stanowią część serii kroków grupy, których podjęcie pozwoli firmie Dow Chemical umocnić się na pozycji lidera w wysokomarżowych i szybko rozwijających się rynkach końcowych przy jednoczesnej optymalizacji wartości aktywów.

Do 2009 r. koncern sprzedał już swoje poboczne jednostki biznesowe, których wartość szacowana była na 8 mld dolarów. W styczniu 2013 r. pozbył się segmentu stabilizatorów do tworzyw sztucznych.

Wyświetlono: 1099

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej