Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Dow Chemical: liczne inicjatywy środowiskowe

21.01.2019

Chemiczny koncern Dow Chemical poinformował o swoim zaangażowaniu na rzecz eliminacji odpadów z tworzyw sztucznych ze środowiska. W ostatnim czasie firma przeprowadziła szereg inicjatyw, których głównym celem była poprawa jakości otoczenia.

Amerykański gigant chemiczny  w październiku 2018 r. ogłosił, że stał się założycielem i inwestorem w Circulate Capital, spółce działającej z myślą o rozwoju i finansowaniu aktywności zapobiegającej zaśmiecaniu oceanów. Dow wyłożył na ten cel 100 mln dolarów. Misją Circulate Capital jest wykazanie rentowności inwestycji w sektorach gospodarki odpadami i recyklingu.

Dow stał się także członkiem partnerstwa Global Plastic Action Partnership, będącego częścią Światowego Forum Gospodarczego. Celem partnerstwa jest ułatwienie współpracy dotyczącej rozwiązywania problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska tworzywami sztucznymi. Global Plastic Action Partnership było początkowo finansowane przez rządy Kanady i Wielkiej Brytanii, a także Dow i inne globalne koncerny. Chodzi m.in. o to, by do 2020 r. powstały rozwiązania, które następnie można zaadaptować i wdrożyć w innych miejscach na większą skalę. Pierwszy projekt to współpraca z rządem Indonezji.

Jesienią minionego roku z inicjatywy koncernu wystartowała kampania #PullingOurWeight, której założeniem jest usuwanie ze środowiska wodnego istniejących odpadów. W jej ramach jak dotąd udało się zebrać ponad 24 tony śmieci z plaż i kanałów wodnych na całym świecie.

Innym kluczowym elementem działań firmy Dow mającym na celu usuwanie odpadów z tworzyw sztucznych jest innowacja produktowa w postaci technologii recyklingowej RecycleReady. Metoda ta pozwala producentom tworzyć opakowania, które mogą kwalifikować się do uzyskania etykiety „How2Recycle”. Oznacza to, że opakowania mogą być poddawane recyklingowi za pomocą strumieni recyklingu polietylenu. Działania Dow nadal koncentrują się na technologiach kompatybilizujących, które umożliwiają przetwarzanie wielowarstwowych materiałów opakowaniowych na nowe produkty.

Jednocześnie już w 2014 r. koncern zainicjował projekt zamiany odpadów w źródło energii. Działanie o nazwie Hefty EnergyBag gromadzi trudne do recyklingu tworzywa sztuczne i zamienia je w cenne zasoby. Od lipca 2018 r. program Hefty EnergyBag zebrał ponad 176,5 tys. worków i przekierował ponad 115 ton odpadów tworzyw z wysypisk śmieci, co stanowi równowartość około 92 mln torebek z przekąskami lub 546 baryłek oleju napędowego. Firma Dow niedawno ogłosiła przekazanie kolejnych 100 tys. dolarów dla organizacji w celu przeprowadzenia kolejnych tego typu akcji.

Ponadto Dow jesienią minionego roku przekazał 1 mln dolarów na rzecz Ocean Conservancy, aby w ciągu najbliższych dwóch lat wesprzeć zbiórkę i recykling odpadów w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Pieniądze te zostaną wykorzystane na wsparcie lokalnych organizacji pozarządowych i partnerstwa z miastami w celu opracowywania, przygotowania i powielenia możliwych do wdrożenia rozwiązań.

Kolejnym krokiem, jaki firma Dow podjęła w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym jest wspieranie rozwoju nowych biznesowych modeli recyklingu i strategii wzrostu w celu zarabiania na strumieniach odpadów z tworzyw sztucznych na całym świecie.

Dow jest także członkiem-założycielem inicjatywy Sustainable Packaging Coalition, która współpracuje z producentami opakowań i właścicielami marek w celu zwiększenia produkcji opakowań, które mogą być poddane recyklingowi za pośrednictwem istniejących strumieni recyklingu folii polietylenowych.

Wyświetlono: 407

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej