Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Dow Chemical inwestuje w Ameryce

17.11.2014

Dow Chemical, jeden z największych chemicznych koncernów świata, sukcesywnie realizuje swoje plany rozwojowe dotyczące zwiększania zdolności produkcyjnych w odniesieniu do tworzyw sztucznych.

Niestety dla europejskiej branży tworzyw sztucznych miejscami, w których Dow Chemical inwestuje jest Ameryka Północna i Ameryka Południowa. Planów inwestycyjnych na naszym kontynencie amerykański gigant nie posiada.

W Stanach Zjednoczonych, w miejscowości Freeport w Teksasie, gdzie znajduje się jeden z największych w USA terminali gazowych, firma od czerwca tego roku zaangażowana jest w projekt budowy krakera etylenowego. Produkcja etylenu, jak i polietylenu ruszyć ma w 2017 r. Dwa lata wcześniej, w tej samej lokalizacji, swoje funkcjonowanie rozpocznie obiekt propylenu. Jego produkcja odbywać się będzie przy użyciu metody PDH, polegającej na katalitycznym odwodorowaniu propanu.

Obydwa projekty możliwe są do przeprowadzenia za sprawą odkrywanych w USA złóż gazu, które czynią to państwo liderem pod względem niskich kosztów związanych z dostępem do tego surowca. Oczekuje się, że za sprawą inwestycji prowadzonych w regionie Zatoki Meksykańskiej, Dow będzie w stanie osiągnąć dodatkowe przychody w wysokości 2,5 mld dolarów rocznie.

Amerykańskie inwestycje firmy ukierunkowane są na obsługę klientów prowadzących działalność w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Władze Dow przyznają także, iż nie oczekują znaczącego wpływu cen ropy naftowej na cenę tworzyw. Wprawdzie globalne ceny ropy spadły z poziomu 100 dolarów za baryłkę do poziomu 80 dolarów za baryłkę, to jednak w Stanach Zjednoczonych – inaczej niż gdzie indziej na świecie - głównym czynnikiem po stronie surowcowej określającym cenę poliolefin jest koszt gazu ziemnego.

Oprócz USA Dow inwestuje także w Ameryce Południowej. W Argentynie modernizowane są cztery jednostki produkcyjne wytwarzające polietylen niskiej gęstości przeznaczony do zastosowań opakowaniowych. Termin ukończenia tych inwestycji to 2015 r.

Z kolei w Kuwejcie Dow Chemical zmniejszy swoje zaangażowanie kapitałowe w posiadane tam przedsięwzięcia joint venture. Krok taki pozwoli mu przesunąć środki w kierunku bardziej obiecujących przedsięwzięć. W efekcie Dow zrezygnuje z udziałów w firmach Equate i MEGlobal. Pierwsza z nich produkuje polietylen i etylen, druga glikol etylenowy, który jest stosowany w produkcji tworzywa PET.

W pierwszych trzech kwartałach 2014 r. przychody ze sprzedaży koncernu Dow były o 3% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i wyniosły 43,8 mld dolarów (35,1 mld euro). Zysk koncernu spadł jednak o ponad 20% i osiągnął pułap 3 mld dolarów (2,04 mld euro).

Wyświetlono: 915

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej