Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Dow Chemical buduje kompleks etylenowy w USA

29.07.2014

Jeden z największych chemicznych koncernów świata, Dow Chemical Company rozpoczął w amerykańskim Teksasie budowę wielkiego kompleksu etylenowego. Jest to projekt stanowiący kamień milowy na drodze do realizacji strategii firmy czerpiącej z wydobycia gazu łupkowego.

Powstający w miejscowości Freeport, w południowo-wschodniej części stanu Teksas, obiekt zostanie uruchomiony w pierwszym półroczu 2017 r. W połączeniu z innym trwającym już projektem propylenowym, którego poziom zaawansowania sięga 30%, pozwoli koncernowi uczynić kolejny krok do przodu, jeśli chodzi o ukończenie całego programu inwestycyjnego mającego miejsce w Zatoce Meksykańskiej. Program ten posłuży firmie jako baza dla jej długoterminowego wzrostu gospodarczego przy jednoczesnym wzmacnianiu jej rynkowej konkurencyjności.

- Ten światowej wielkości obiekt jest fundamentem naszego przyszłego rozwoju. Dzięki niemu będziemy mogli korzystać z przewag wynikających z gazu łupkowego i możliwości produkowania dzięki niemu tańszych surowców. Liczymy, że wszystkie inwestycje, które realizujemy w tej chwili w regionie Zatoki Meksykańskiej umożliwią nam osiągnięcie w średnim okresie wartości EBITDA na poziomie 10 mld dolarów - tłumaczy Andrew Liveris, prezes koncernu Dow Chemical.

Roczne zdolności instalacji etylenowej we Freeport szacowane są na 1,5 mln ton. Będzie ona elementem większej całości, która obejmuje także powstanie kompleksu produkującego tworzywa sztuczne i elastomery.

Dow będzie we wspomnianej lokalizacji wytwarzał takie kategorie produktowe, jak elastomery EPDM (etylo-propylenewe-dienowe-monomery) z serii Nordell do użytku w branży motoryzacyjnej, elektrycznej i kablowej (200 tys. ton rocznie); elastomery o wysokim wskaźniku płynięcia do produkcji klejów do opakowań giętkich oraz środków higieny osobistej i wyrobów medycznych (320 tys. ton); wzmocnione polietyleny z serii Elite do opakowań giętkich, środków higieny osobistej oraz wyrobów medycznych (400 tys. ton); polietyleny niskiej gęstości do opakowań (350 tys. ton).

Wyświetlono: 1047

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej