Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Do Krakchemii należy już jedna czwarta rynku

15.03.2013

Dystrybutor tworzyw sztucznych, firma Krakchemia o 7,3% zwiększyła w 2012 r. swoje przychody. Jednocześnie spółka zanotowała o 3,2 mln zł wyższy zysk niż w 2011 r. Oznacza to wzrost zysku aż o 46%. Firma opublikowała właśnie swoje roczne wyniki.

Krakchemia należy do liderów polskiego rynku dystrybucji granulatów tworzyw sztucznych. Stale wzmacnia też swoją pozycję w obszarze dystrybucji folii opakowaniowych. Oferuje tworzywa produkowane w Płocku przez Basell Orlen Polyolefins, którego jest autoryzowanym dystrybutorem. Jeśli chodzi natomiast o folie opakowaniowe, to sprzedaje wyroby bułgarskiego producenta Plastchim-T. Prowadzi dystrybucję granulatów tworzyw do ok. 1 tys. odbiorców w całym kraju. Łącznie zaopatruje zaś ok. 1,9 tys. kontrahentów.

W 2012 r. firma zrealizowała sprzedaż o wartości 535,7 mln zł. Zysk netto osiągnął 10,2 mln zł. Rynkowy udział Krakchemii w obszarze dystrybucji poliolefin wyniósł 23 – 25%, zaś w obszarze polipropylenowych folii opakowaniowych (BOPP) było to 12-14%. Uruchomienie kolejnej maszyny do cięcia wzdłużnego folii pozwoliło na zwiększenie wolumenu sprzedaży i wzmocnienie pozycji rynkowej w tym segmencie towarowym. Wdrożone jeszcze w drugiej połowie 2011 r. systemy GMP, GHP oraz HACCP, zaowocowały natomiast w ubiegłym roku pozyskaniem odbiorców folii opakowaniowej z branży producentów żywności.

- Uzyskany zysk netto jest po raz kolejny najlepszym wynikiem w porównaniu do lat ubiegłych i świadczy o rosnącej efektywności działalności operacyjnej. Wypracowane zyski w 2011 r. oraz stabilna i mocna sytuacja spółki na rynku polskim, pozwoliły w 2012 r. wypłacić akcjonariuszom po raz pierwszy dywidendę wynikającą z podziału zysku za 2011 r. – tłumaczy Andrzej Zdebski, prezes Krakchemii.

Wyświetlono: 1312

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej