Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Dermokosmetyki dla dzieci

06.12.2018
Autor: Justyna Nenycz, Biogened SA
Dermokosmetyki dla dzieci

W chwili narodzin skóra dziecka nie jest w pełni dojrzała i dopiero po ukończeniu drugiego – trzeciego roku życia zaczyna przypominać budową skórę dorosłego człowieka.

Tak delikatna i wrażliwa skóra wymaga szczególnej pielęgnacji i specjalnie dla niej opracowanych kosmetyków.

Budowa skóry

Największe różnice w budowie i funkcjonowaniu skóry dziecka w stosunku do skóry osoby dorosłej obserwuje się w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Naskórek noworodków i niemowląt jest cieńszy od naskórka dorosłego człowieka. Charakteryzuje się także odmiennym składem chemicznym keratynocytów i cementu międzykomórkowego, przez co warstwa zrogowaciała słabiej wiąże wodę. Przepuszczalność bariery ochronnej jest większa, a skóra dziecka narażona jest na przesuszenie oraz negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Mniejsza ilość włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej sprawia, że jest ona bardziej narażona na urazy mechaniczne. Słabo rozwinięta jest także tkanka podskórna. Uboga tkanka tłuszczowa negatywnie wpływa na utrzymanie właściwej temperatury ciała, przez co noworodki i niemowlęta są bardziej podatne zarówno na przegrzanie, jak ina przechłodzenie. Na system termoregulacji wpływ ma także produkcja i wydzielanie potu, które u noworodków i niemowląt nie jest w pełni sprawne.

Inny jest także stosunek powierzchni skóry do wagi. U noworodka jest on dwu-, a nawet trzykrotnie większy niż u dorosłego człowieka. Skóra dziecka jest szczególnie łatwo przepuszczalna dla różnych związków chemicznych, które mogą powodować podrażnienia i uczulenia. W związku z powyższym, skład produktów kosmetycznych dla dzieci powinien być ograniczony do minimum. W skład takich preparatów nie powinny wchodzić składniki o dużym potencjale drażniącym i alergizującym (np. olejki eteryczne). Najlepiej, aby nie zawierały sztucznych barwników, alkoholu etylowego, a ilość konserwantów była ograniczona do minimum.

Składniki lipidowe produktów dla dzieci

Ze względu na nie w pełni funkcjonujący płaszcz lipidowy, szczególnie ważne jest zaopatrzenie skóry niemowląt w substancje tłuszczowe. Jako komponenty lipidowe w preparatach dla dzieci stosowane są m.in. oleje roślinne (np. olej lniany), masło Shea i lanolina.

Wyświetlono: 957

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej