Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Deloitte: 2015 r., rokiem fuzji i przejęć

02.03.2015

Według ekspertów firmy Deloitte, bieżący rok powinien przynieść rekordową liczbę transakcji z obszaru fuzji i przejęć w branży chemicznej.

Opublikowany przez Deloitte raport zawiera pozytywne prognozy dotyczące transakcji M&A na światowych rynkach. W ocenie autorów opracowania, w 2015 r. liczba fuzji i przejęć w branży chemicznej powinna w dalszym ciągu rosnąć. Wpływ na to będą miały m.in. lepsze wyniki bilansowe spółek, płynność na rynkach długu oraz utrzymujące się na atrakcyjnym poziomie stopy procentowe. Zwiększenie aktywności w zakresie M&A będzie można w dalszym ciągu obserwować wśród spółek prowadzących działalność w kluczowych segmentach branży chemicznej, tj. w segmencie towarów, produktów pośrednich i specjalistycznych, nawozów i środków ochrony roślin, a także gazów przemysłowych. Kolejnym czynnikiem, który wywierać będzie pozytywny wpływ na zwiększenie liczby transakcji M&A będzie zainteresowanie biotechnologią oraz odnawialnymi źródłami energii.

Raport identyfikuje także potencjalne zagrożenia (tj. spadek cen ropy), które mogą wpłynąć negatywnie na decyzje inwestorów z sektora chemicznego.

W 2014 r. rekordową pod względem wartości transakcją było przejęcia firmy Sigma Aldrich przez Merck KGaA za 17,4 mld dolarów. W Europie, podobnie jak w ubiegłym roku, najwięcej transakcji spodziewanych jest w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W ostatniej dekadzie sektor ten rósł średnio 8% w skali roku, czyli szybciej niż reszta przemysłu.

Wyświetlono: 1075

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej