Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Czynnik chłodniczy R-513A w zastosowaniach średnio i niskotemperaturowych

14.01.2019

Chemiczna firma The Chemours Company, o czołowej pozycji na rynkach technologii bieli tytanowej i fluoroproduktów, zaprezentowała przykłady zastosowań czynnika chłodniczego Opteon XP10 (R-513A) klasy A1. Z uwagi na niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) produkt ten jest nie tylko optymalnym i wiodącym zamiennikiem czynnika R-134a, ale może też sprawdzić się w wielu innych zastosowaniach, w tym w układach niskotemperaturowych typu „multi-room”, gdzie wyzwaniem może być temperatura otoczenia.

W innowacyjnych instalacjach chłodniczych można rozważyć stosowanie czynnika Opteon XP10, jako zamiennika R-404A, z potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) obniżonym o 84%. W układach z dochłodzeniem czynnika Opteon XP10 można uzyskać zwiększenie współczynnika wydajności (COP) o 20% w porównaniu z tradycyjnym systemem pracującym z R-404A. Pozwala to na znaczne obniżenie rocznego zużycia energii oraz śladu węglowego, jak również ograniczenie całkowitego kosztu użytkowania w stosunku do układów konwencjonalnych, w których stosuje się R-404A.

Produkt charakteryzuje się też udoskonalonymi parametrami, takimi jak obniżona temperatura wrzenia o 3K przy standardowym ciśnieniu (w porównaniu z R-134a), oraz klasą bezpieczeństwa czynnika chłodniczego A1 (niska toksyczność, niepalność). Opteon XP10 stanowi więc długoterminowe rozwiązanie dla chłodnictwa przemysłowego nie tylko w zakresie chłodnictwa średniotemperaturowego, ale także w zastosowaniach niskotemperaturowych, przy wydajności chłodniczej poniżej 40 kW, co pozwala na zachowanie zgodności z europejskim rozporządzeniem F-gazowym.

Czynnik Opteon XP10 zastosowano niedawno w Hotelu Königssee w Königssee w Niemczech, gdzie zainstalowano półhermetyczne sprężarki tłokowe, zatwierdzone do użytku z czynnikiem R-513A w zakresie temperatur do -30°C. Od czasu zastosowania Opteon XP10 w systemach chłodzenia i mrożenia łączne zużycie energii w hotelu znacznie się obniżyło, bez uszczerbku dla wydajności systemów. Jest to zasługa przyjaznego dla środowiska, niepalnego czynnika chłodniczego o niższym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP).

Königssee to jedna z największych atrakcji turystycznych w Niemczech, co oznacza, że hotel musi obsłużyć dużą liczbę gości w krótkim okresie sprzyjającej pogody. System schładzania w takim obiekcie powinien mieć wystarczającą moc rezerwową, by sprostać wyzwaniom związanym z szybką rotacją produktów oraz częstym dostępem do chłodni. Hotel nie może pozwolić sobie na awarie systemu w czasie, gdy na zewnątrz panują upały.

Wyświetlono: 1101

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej