Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Członek zarządu Basell Orlen Polyolefins: propozycje zmian ws. opakowań są złe

17.01.2014

Kilka dni temu Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie gospodarki odpadami z tworzyw sztucznych. Zapisano w niej m.in. odchodzenie od stosowania jednorazowych opakowań z polietylenu. W ocenie Heleny Huovinen, członka zarządu Basell Orlen Polyolefins i nowej prezes Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż, proponowane zmiany prawne nie są rozwiązaniem korzystnym.

- Stanowisko przemysłu tworzyw sztucznych reprezentowane jest przez PlasticsEurope oraz Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych i my popieramy opinie oraz oświadczenia tych organizacji. Propozycje unijne mają negatywny wpływ na wolny przepływ produktów i usług w Europie. Niestety skupiają się na wyeliminowaniu efektów zamiast na znalezieniu przyczyn niekorzystnych zjawisk związanych z ochroną środowiska – mówi w rozmowie z „Chemia i Biznes” Helena Huovinen. - Nie bierze się pod uwagę najistotniejszego faktu, mianowicie tego, że torby z tworzyw sztucznych, w porównaniu do alternatywnych materiałów jednorazowego użytku, są najbardziej ekologicznym rozwiązaniem dla środowiska. To pokazuje jak wiele mamy do zrobienia w dziedzinie edukowania społeczeństwa na temat pozytywnego wpływu tworzyw na środowisko naturalne oraz uwidacznia, jak ważna jest budowa infrastruktury niezbędnej do zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych w Europie – przekonuje Helena Huovinen.

Basell Orlen Polyolefins jest krajowym producentem m.in. polietylenu, z którego produkowane są jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych (popularne foliówki).

Wyświetlono: 1626

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej