Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Czeka nas dynamiczny wzrost na rynku akumulatorów litowo - jonowych

20.08.2019
Autor: Anna Jarosik

Rynek akumulatorów litowo-jonowych wart jest 41,5 mld dolarów i rośnie w tempie 9% rocznie. Wielkościowo obliczany jest na ok. 7 mld sztuk i powiększa się o 11% rocznie.

Akumulatory litowo-jonowe cechują się wysoką gęstością energii, wysoką mocą rozładowania i niewielkim wpływem efektów starzenia, co ułatwia ich zastosowanie w pojazdach elektrycznych.

Dzięki przebudowie pojazdów elektrycznych oraz lepiej dostosowanemu rozmiarowi i wadze akumulatorów producenci korzystają z malejących kosztów akumulatorów litowo-jonowych, co dodatkowo stanowi podstawę do integracji akumulatorów litowo-jonowych w pojazdach autonomicznych (AV).

Akumulatory litowo-jonowe zasilają przenośne urządzenia elektroniczne, m.in. telefony komórkowe, smartfony, tablety, laptopy, smartwatche, power banki i inne elektroniczne urządzenia konsumenckie. Azja to obecnie największy rynek akumulatorów litowo-jonowych na świecie. To tam bowiem znajduje się największy na świecie rynek elektroniki użytkowej i pojazdów elektrycznych.

Producenci z Chin, Japonii i Korei Południowej, tacy jak LG Chem; Samsung; Panasonic Corporation oraz BYD Company od lat dominują w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych. Rządy Chin, Japonii i Korei Południowej intensywnie inwestują w technologie akumulatorów litowo-jonowych, aby utrzymać swoją dotychczasową pozycję.

Japoński przemysł motoryzacyjny jest głównym odbiorcą akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych ze względu na coraz większy niedobór i ograniczenia w dostępie do ropy naftowej. Z kolei Korea Południowa jest liderem w branży smartfonów, a wzrost sprzedaży smartfonów w tym kraju zwiększa zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe.

Wzrostowi branży będzie również towarzyszyć rosnąca koncentracja na odnawialnych źródłach energii.

Akumulatory litowo-jonowe są stosowane w różnych aplikacjach, m.in. do magazynowania energii, od akumulatorów o małej pojemności w systemach mieszkaniowych z instalacjami fotowoltaicznymi na dachu po akumulatory o dużej pojemności w złożonych systemach sieci energetycznych. Wzrost zapotrzebowania na systemy magazynowania energii napędza ogólne zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe.

W Europie to wzrost sprzedaży konsumenckich urządzeń elektronicznych i pojazdów elektrycznych zwiększa zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe. Akumulatory litowo-jonowe są wymagane do zasilania wszystkich elektronicznych urządzeń konsumenckich. Sprzedaż smartfonów, tabletów i wielu innych elektronicznych urządzeń konsumpcyjnych zwiększa popyt na akumulatory litowo-jonowe w całej Europie.

Wyświetlono: 565

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej