Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Ćwierć wieku temu założono BASF Polska

19.09.2017
Autor: Dominik Wójcicki
Ćwierć wieku temu założono BASF Polska

25 lat istnienia świętuje spółka BASF Polska. Obecność niemieckiego koncernu na polskim rynku jest jednak znacznie dłuższa.

Związki koncernu BASF z polskimi ziemiami sięgają jeszcze XIX w. Wtedy to bowiem (1868 r.) w Breslau, czyli dzisiejszym Wrocławiu, na świat przyszedł Fritz Haber, jeden z najwybitniejszych chemików swoich czasów, laureat Nagrody Nobla w 1918 r. za syntezę amoniaku z azotu i wodoru. BASF był pierwszą firmą na świecie, która rozpoczęła produkcję amoniaku z wodoru i azotu z atmosfery.

W II Rzeczpospolitej sprzedawał BASF w Polsce swoje wyroby, głównie barwniki, za pośrednictwem specjalnej agencji, mającej siedzibę w Białymstoku i Bielsku – Białej.

Czarną kartą w historii koncernu jest oczywiście okres II Wojny Światowej. W okupowanej przez Niemcy Polsce koncern I.G Farben (w jego skład wchodził wówczas BASF) wybudował fabrykę produkująca kauczuk syntetyczny. Powstała ona w Auschwitz (Oświęcimiu) i pracowali w niej także więźniowie obozu.

Po zakończeniu wojny BASF dość szybko nawiązał kontakty biznesowe z Domem Handlowym „Transaktor", czyli działającą w Warszawie państwową agencją handlu zagranicznego, reprezentującą m.in. niemieckie przedsiębiorstwa. Działała ona aż do 1989 r. i w szczytowym okresie zatrudniała 15 osób, które pracowały na rzecz niemieckiego przedsiębiorstwa chemicznego.

Po transformacji ustrojowej w naszym kraju BASF, jako jedna z pierwszych spółek z branży chemicznej, uruchomiła w Warszawie własne przedstawicielstwo. Do najważniejszych produktów, które sprzedawała należały środki ochrony roślin, nawozy sztuczne, karmy dla zwierząt i bardzo popularne na początku lat 90. kasety video marki BASF.

W 1992 r. oficjalnie powołana została natomiast spółka BASF Polska. Pięć lat później nabyła ona od Polfy Kutno swój pierwszy nad Wisłą zakład produkcyjny – fabrykę premixu w Kutnie, o mocy produkcyjnej 30 tys. ton rocznie.

Kolejną istotną datą w historii rozwoju firmy na polskim rynku był rok 2005. Wtedy to powstał BASF Coatings Services, Janikowo, czyli jednostka serwisowa dla przemysłu powłokowego. Jednocześnie trwał dalszy postęp w obszarze chemii budowlanej. BASF Coatings zrestrukturyzował polską wytwórnię Glasuritu, czyli znanej marki lakierów. Po nabyciu firmy Webolit, zajmującej się wcześniej importem tego produktu, zaczął sprzedawać wyroby Glasurit bezpośrednio hurtownikom.

W 2007 r. doszło do otwarcia zakładu produkcyjnego domieszek do betonu w Myślenicach, a także sprzedaży oddziału karm dla zwierząt typu premix. Zakład w Kutnie trafił w ręce holenderskiej firmy Nutreco. Niedługo potem uruchomił BASF zakłady produkcyjne w Śremie. Istniały one w okresie 2010 – 2014, po czym w ramach reorganizacji koncern zaprzestał wytwarzania w nich artykułów służących do produkcji systemów izolacji termicznej oraz klejów do płytek podłogowych.

Najistotniejszym wydarzeniem w ćwierćwiecznej historii BASF Polska było jednak wybudowanie w 2014 r. w Środzie Śląskiej fabryki katalizatorów samochodowych. Jest ona najbardziej nowoczesnym zakładem produkcji katalizatorów BASF i jednym z najbardziej nowoczesnych tego typu zakładów na całym świecie. Produkowane tam katalizatory spełniają surowe normy emisji spalin, w tym obowiązującą od 2014 r. normę Euro 6/VI. Katalizatory te stosowane są przez producentów samochodów osobowych z silnikiem benzynowym, jak również samochodów osobowych i ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym. Zmniejszają emisję szkodliwych gazów do 90%, dzięki czemu pojazdy wywierają mniejszy wpływ na środowisko. Katalizatory ze Środy Śląskiej są dostarczane producentom aut w całej Europie.

Aktualnie zatrudnia BASF w naszym kraju ok. 700 osób. W 2016 r. przychody spółki BASF Polska wyniosły 778 mln euro.

Tagi


BASF rocznice
Wyświetlono: 629

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej