Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Covestro ratuje swój hiszpański kompleks produkcyjny

11.12.2017
Covestro ratuje swój hiszpański kompleks produkcyjny

Niemiecki koncern Covestro przygotowuje dużą inwestycję w Hiszpanii. Kosztem 220 mln euro zwiększona zostanie tam produkcja MDI. Jednocześnie w tej samej lokalizacji powstanie jednostka do produkcji chloru. Oznacza to, że kompleks produkcyjny nie zakończy swojej działalności.

Projekt realizowany będzie w miejscowości Tarragona, gdzie już teraz Covestro posiada swoje aktywa wytwórcze. Celem ogłoszonego właśnie zadania inwestycyjnego jest doprowadzenie do sytuacji, że po 2020 r. fabryka zyska znacznie wyższą konkurencyjność kosztową, co pozwoli jej skuteczniej rywalizować na europejskim rynku dostawców zaawansowanych materiałów.

W pierwszej kolejności powstanie wytwórnia chloru, co zapewni firmie wysoce wydajną, zrównoważoną i niezależną dostawę najważniejszego surowca do produkcji odbywającej się w Tarragonie. Oprócz tego wyeliminowane zostaną tzw. wąskie gardła w obiekcie produkującym MDI. W ten sposób zdolności produkcyjne dla tego związku wzrosną o 50 tys. ton rocznie do poziomu 220 tys. ton. Metylodifenylodiizocyjanian (MDI) jest organicznym związkiem chemicznym stosowanym przy produkcji poliuretanów.

Informacja o inwestycji Covestro jest o tyle ważna, iż z końcem tego roku planowano wygaszenie produkcji w Hiszpanii. Zamknięcie fabryki MDI miało wynikać z planów dostosowania mocy produkcyjnych do rynkowych wymagań. Pracę miało stracić ok. 120 osób. W Tarragonie chciano pozostawić jedynie centrum poliuretanowe, z którego obsługiwani są klienci w Europie. Jeszcze kilka miesięcy temu, w ocenie władz Covestro, obiekt w Hiszpanii nie był w stanie w dłuższej perspektywie pozostać konkurencyjnym, jeśli chodzi o produkcję MDI. Decydowały o tym zbyt duże koszty związane z zewnętrznym pozyskiwaniem chloru, który stanowi kluczowy składnik w produkcji MDI. Teraz, gdy na miejscu powstanie wytwórnia chloru problem ten powinien zniknąć.

Fabryka w Hiszpanii odpowiada za 30% posiadanych przez Covestro mocy produkcyjnych w obszarze MDI w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) oraz za 12% globalnych mocy produkcyjnych Covestro w odniesieniu do MDI.

Produkcja chloru ma wystartować w 2020 r. Produkcja większej ilości MDI dwa lata później.

Wyświetlono: 854

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej