Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Covestro: nasze rozwiązanie to przełom w chemii poliuretanów

24.07.2019
Covestro: nasze rozwiązanie to przełom w chemii poliuretanów

Niemiecki koncern Covestro dostarczył premierową partię żywic poliuretanowych, z których po raz pierwszy w historii powstaną łopaty stosowane w elektrowniach wiatrowych. Do użytku wejdą one w Chinach.

Covestro to wiodący światowy dostawca wysokowydajnych materiałów polimerowych. Chiny są z kolei największym rynkiem energii wiatrowej na świecie, z z- ainstalowaną mocą rzędu 221 GW. Dostawa Covestro trafiła do firmy Zhuzhou Times New Material Technology (TMT), jednego z największych producentów łopat wiatrowych w Chinach. Aktualnie trwa ich montaż na farmach wiatrowych we wschodniej części kraju. Powstało 18 łopat wiatrowych, każda o długości 59,5 metra. Poliuretan w tych aplikacjach zastąpił stosowane dotychczas żywice epoksydowe.

- Żywica poliuretanowa w produkcji łopat wiatrowych to absolutna innowacja, oferowana teraz przez zespoły badawczo - rozwojowe Covestro, pracujące na całym świecie. Pozostajemy wierni naszej wizji tworzenia produktów, które przynoszą korzyści społeczeństwu i poprawiają życie ludzi na całym świecie - stwierdził Ulrich Liman, globalny szef działu badań i rozwoju w jednostce biznesowej Polyurethanes koncernu Covestro.

Zastosowanie żywicy poliuretanowej w energetyce wiatrowej to istotny postęp. Łopaty wirnika turbiny wiatrowej powstają z żywicy wzmocnionej włóknem szklanym dzięki zastosowaniu technologii infuzji próżniowej. Materiał taki ma lepsze właściwości mechaniczne i przeciwzmęczeniowe od wcześniej stosowanych. Istnieją również korzyści dla procesów produkcyjnych odbywających się w fabryce łopat wiatrowych, np. szybszy proces utwardzania i lepsze właściwości przetwórcze.

- To dopiero pierwszy krok w kierunku uprzemysłowienia żywicy poliuretanowej w przemyśle wiatrowym, otwierający jednak zupełnie nowy rozdział w chemii poliuretanów. Wierzymy, że nasze rozwiązanie zapewni znaczne korzyści w produkcji łopat wiatrowych i wzdłuż łańcucha wartości poliuretanów – powiedziała Irene Li, kierownik działu rozwoju aplikacji PU w ​​regionie Azji i Pacyfiku w Covestro.

Wyświetlono: 900

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej