Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Coraz więcej propylenu w Europie

04.07.2019

Trwa europejska ofensywa związana z rozbudowywaniem mocy produkcyjnych dla propylenu.

Plany budowy dużych kompleksów propylenowych realizują na naszym kontynencie m.in. Grupa Azoty, Borealis i INEOS. Niedawno obiekt wytwórczy uruchomił w Płocku PKN Orlen. Teraz do tych wytwórców dołącza węgierski koncern MOL, który poinformował, że w 2023 r. w swoim kompleksie w Tiszaújváros otworzy fabrykę o mocach 100 tys. ton dla polimerowej jakości propylenu.

MOL Petrochemicals i McDermott International podpisali już umowę dotyczącą prac związanych z podstawową inżynierią, licencjami technologicznymi, katalizatorami oraz FEED dla jednostki konwersji olefin.

Nowa jednostka wytwórcza na Węgrzech będzie produkować propylen w procesie obejmującym kraking parowy i z półproduktów rafineryjnych, z wykorzystaniem zastrzeżonej technologii OCT Lummus i CDHydro Deisobutenizer. Będzie również wytwarzać strumień bogaty w izobuten.

- Dzięki tej dużej inwestycji MOL Group wejdzie w posiadanie elastycznej technologii produkcji monomerów, która jeszcze bardziej wzmocni naszą konkurencyjność w przemyśle petrochemicznym i usprawni wsteczną integrację w łańcuchu wartości propylenu - powiedział Zsolt Huff, wiceprezes MOL.

Wyświetlono: 534

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej