Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Coraz mocniejszy trend: producenci tworzyw stawiają na recykling

25.09.2018

Już nie tylko światowi liderzy w produkcji poliolefin, ale także największy globalny wytwórca tworzywa PET decyduje się na wejście w obszar produkcji tworzyw pokonsumenckich. Wszystko po to, aby wzbogacić ofertę surowcową o materiał pochodzący z recyklingu.

W ostatnich kilkunastu miesiącach międzynarodowi liderzy w dziedzinie produkcji polietylenu i polipropylenu, jak LyondellBasell Industries, Borealis, czy nawet środkowoeuropejski koncern MOL z Węgier szeroko informowali o nabywaniu podmiotów specjalizujących się w recyklingu tworzyw sztucznych, tak by samemu móc zaoferować nie tylko dziewicze surowce, ale także te pochodzące z recyklingu.

Teraz tą samą drogą idzie indonezyjski koncern Indorama, czyli największy wytwórca PET na świecie, mający zakład także w Polse. Nabywa on francuską spółkę Sorepla Industries, jedno czołowych przedsiębiorstw recyklingowych na naszym kontynencie, mogące zaoferować zarówno recyklingowany PET, jak również taki sam polietylen wysokiej gęstości. Roczne zdolności produkcyjne Sorepli to 52 tys. ton surowca przeznaczonego głównie do opakowań spożywczych i włókien.

- Włączenie spółki Sorepla do naszej struktury jeszcze bardziej umocni pozycję Indoramy, jako jednego z liderów w dziedzinie recyklingu w Europie i otworzy nowe możliwości w zakresie zwiększania popytu na tworzywo rPET klasy spożywczej – poinformowała Indorama w komunikacie, dodając że już posiada we Francji jedną spółkę recyklingową, jaką jest Wellman France Recyclage.

Zapotrzebowanie na tworzywo rPET klasy spożywczej rosnąć ma do 2021 r. w Europie Zachodniej o 7% rocznie. Jednocześnie aktualnie popyt przewyższa podaż. Oczekuje się, że rosnący nacisk na zrównoważony rozwój i cele gospodarki o obiegu zamkniętym jeszcze bardziej wzmocnią zapotrzebowanie na ten materiał ze strony producentów opakowań.

Wyświetlono: 836

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej