Wiadomości - Chemia rolnicza - Ze świata

Coraz bliżej ograniczenia zawartości kadmu w nawozach

27.10.2017

Wykonany został kolejny krok na drodze ograniczenia zawartości kadmu w nawozach. Parlament Europejski przegłosował postulat Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia ograniczeń zawartości kadmu w nawozach.

Dotychczas obowiązujące rozporządzenie nawozowe nie ustanawiało wartości granicznych dla kadmu. Teraz jednak wszystko zmierza ku temu, że nawozy fosforowe będą mogły zawierać maksymalnie 60 mg kadmu na kilogram. Po trzech latach norma zostanie obniżona do 40 mg, a po 12 latach do 20 mg. Celem forsowanej przez KE regulacji nawozowej jest otworzenie rynku nawozów w UE m.in. na nawozy organiczne, a także ograniczenie niektórych zanieczyszczeń w nawozach. Sprawa nie jest jeszcze w pełni przesądzona, bo o wszystkim zdecydują negocjacje z Radą UE. Niemniej na tym etapie trudno spodziewać się innego rozstrzygnięcia niż wprowadzenie limitów.

Oczywiście proponowane restrykcje są nie do zaakceptowania m.in. przez nasz kraj, bo poszkodowanym będzie Grupa Azoty. Obecnie 70% importu fosforanów do UE pochodzi z Afryki. Zawartość kadmu w tamtejszych złożach wynosi znacznie więcej niż dopuszczają proponowane ograniczenia. Nowa regulacja będzie faworyzowała natomiast złoża rosyjskie, w których ilość kadmu jest niska.

- Propozycja Komisji Europejskiej jest szokująca i absolutnie nie do przyjęcia. Jeśli chodzi o limity kadmu, to obecnie przemysł europejski opiera się na surowcach afrykańskich o wysokiej zawartości kadmu. Dziś w UE limity związane z ograniczeniem kadmu nie występują. Czas nazwać sprawę po imieniu: skutkiem propozycji KE będzie wzrost zapotrzebowania na złoża o niskiej zawartości kadmu Kto na tym skorzysta? Skorzysta głównie Rosja i Komisja Europejska szykuje mega biznes dla tego kraju. Konsekwencją propozycji Komisji będzie wzrost cen surowców, kosztów produkcji i cen nawozów, a w efekcie wzrost cen żywności – mówiła w Parlamencie Europejskim Jadwiga Wiśniewska, polska europoseł.

Wyświetlono: 777

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej