Artykuły - Przemysł opakowaniowy

Coraz bardziej zaawansowane tworzywa sztuczne dla przemysłu opakowaniowego

23.05.2019
Autor: Dominik Wójcicki
Coraz bardziej zaawansowane tworzywa sztuczne dla przemysłu opakowaniowego

W ostatnich kilkunastu miesiącach światowi producenci tworzyw sztucznych dostarczyli szeregu innowacyjnych rozwiązań z myślą o wytwórcach opakowań z tych właśnie materiałów.

Innowacyjność z Płocka

Innowacyjność, jaka przez cały czas towarzyszy branży dobrze jest widziana z Płocka, gdzie jedyny polski producent polietylenu i polipropylenu, czyli spółka Basell Orlen Polyolefins oferuje już pełne portfolio polipropylenów powstających w technologii bezftalanowej.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy BOP podjął działania mające na celu użycie nowego katalizatora, który nie zawiera w swoim składzie żadnych ftalanów, i jest przeznaczony do produkcji kopolimerów udarowych. Dzięki zastosowaniu katalizatora bezftalanowego Zieglera-Natty najnowszej generacji ta grupa polipropylenów jest już produkowana bez dodatku donora ftalanowego. Od października 2017 r. Grupa BOP  realizuje produkcję pełnego zakresu tego typu kopolimerów udarowych w skali technicznej do regularnych dostaw do odbiorców, zarówno w Polsce, jak i w ramach sieci sprzedażowej LyondellBasell.

Jak tłumaczą przedstawiciele BOP, firma już od wielu lat aktywnie uczestniczy w tworzeniu standardu dla całej branży, a jako czołowy producent polipropylenu przekształca cały portfel produktów PP w gatunki, które nie zawierają ftalanów. Katalizator bezftalanowy z tzw. donorem dieterowym jest od dłuższego czasu z powodzeniem stosowany przez BOP do produkcji gatunków homopolimerów i kopolimerów randomicznych PP. Użycie przez BOP katalizatorów najnowszej, piątej generacji z bezftalanowym donorem, otworzyło przetwórcom możliwość wytwarzania wyrobów zgodnie z rosnącymi wymaganiami wiodących odbiorców końcowych, sieci handlowych i konsumentów, co ma szczególne znaczenie w przypadku wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Przykładem kopolimeru udarowego z Płocka, powstającego w technologii bezftalanowej, jest choćby polipropylen z serii Moplen EP448S do zastosowań wtryskowych. Powstaje on z użyciem wysokowydajnego katalizatora metaloorganicznego, który nie zawiera donora ftalanowego. Tworzywo zapewnia lepsze osiągi w zakresie wytwarzania pojemników i opakowań przemysłowych o zróżnicowanej wielkości, stosowanych do napełniania na liniach przemysłowych. Jest przeznaczone przede wszystkim do produkcji opakowań sztywnych do żywności oraz do opakowań przemysłowych o zróżnicowanym kształcie i szerokim zakresie pojemności, które mogą być wykorzystywane m.in. do pakowania farb malarskich i produktów budowlanych.

Gospodarka cyrkularna narzuca wymagania

W tej chwili jednym z najbardziej istotnych trendów łączących wysiłki producentów tworzyw sztucznych oraz opakowań jest kwestia gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli takiego modelu produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to tylko możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia wyrobów i następuje redukcja odpadów.

Wyświetlono: 5564

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej