Nowości - Przemysł gumowy ze świata

Continental pracuje nad kauczukiem z mniszka lekarskiego

02.06.2014

Przemysłowe wytwarzanie naturalnego kauczuku z mniszka lekarskiego stanowi cel wspólnego projektu realizowanego przez koncern Continental, czyli wiodącego globalnego dostawce opon samochodowych oraz niemiecki Instytut Fraunhofera (IME).

- Continental rozwija bardzo obiecującą technologię, której pełny potencjał zostanie osiągnięty w ciągu najbliższych kilku lat. Mając nadzieję na wzrost poziomu motoryzacji na szybko rozwijających się rynkach, takich jak Azja, oczekujemy znacznego wzrostu popytu na kauczuk naturalny. Jesteśmy przekonani, że stosowanie kauczuków z korzenia mniszka lekarskiego sprawi, iż nasza produkcja opon stanie się znacznie bardziej wydajna i zrównoważona – tłumaczy Nikolai Setzer, członek zarządu firmy Continental.

W realizowanym projekcie obydwie strony starają się znaleźć ekologicznie, ekonomicznie i społecznie praktyczne rozwiązanie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na kauczuk naturalny. Aktualnie pracują nad przemysłowym wykorzystaniem rosyjskiego mniszka lekarskiego, o którym mówi się, że jest bardzo bogaty w kauczuk i w przeciwieństwie do drzew kauczukowych nie wymaga tropikalnego klimatu. Tę niewymagającą roślinę można hodować w wielu regionach świata o klimacie umiarkowanym, które były dotąd bezużyteczne w tego typu uprawach.

- Pozyskiwanie kauczuków z dmuchawców skróci trasy transportu do naszych zakładów produkcyjnych i umożliwi zaspokojenie rosnącego światowego popytu na kauczuk bez poświęcania większej powierzchni cennych obszarów lasów tropikalnych. Oba te czynniki będą miały pozytywny wpływ na światową emisję dwutlenku węgla oraz bioróżnorodność – podkreśla Andreas Topp, wiceprezes firmy Continental odpowiedzialny za surowce i rozwój.

Wyświetlono: 2424

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej